Co dělat, když druhá strana poruší smlouvu? Jaké jsou právní následky a jak se můžete bránit? V našem článku vám přehledně vysvětlíme, co vše se považuje za porušení smlouvy, jaká máte práva, jaké kroky podniknout pro ochranu svých zájmů nebo jak efektivně řešit případné spory.
Co se považuje za porušení smlouvy?
Nejobecněji můžeme rozlišovat dva typy porušení smlouvy. V prvním případě dlužník nesplní svoji povinnost vůbec a v druhém případě ji splní, ale pouze částečně, vadně anebo pozdě. Ve všech těchto případech se jedná o porušení smlouvy, které vede k právním následkům.
Zákon rozlišuje různé typy porušení smluvní povinnosti jako je například prodlení nebo vadné plnění. Dále zákon obsahuje obecnou úpravu porušení smlouvy a speciální úpravu pro kupní nebo spotřebitelské smlouvy. Problematika porušení smlouvy a jeho následků je poměrně komplikovaná, a proto si tento článek klade za cíl zpřehlednit právní instituty a následky porušení smlouvy.
Následky porušení smlouvy obecně
Smluvní strana se může dopustit podstatného nebo nepodstatného porušení smlouvy prodlením. Pokud dlužník poruší smlouvu nepodstatným způsobem, může věřitel od smlouvy odstoupit poté, co prodlévající strana svoji povinnost nesplnění ani v dodatečné přiměřené lhůtě, která byla poskytnuta výslovně nebo mlčky. Pokud by prodlení dlužníka zakládalo podstatné porušení smluvní povinnosti, může druhá smluvní strana od smlouvy odstoupit, pokud to prodlévajícímu oznámí bez zbytečného odkladu poté, co se o prodlení dozvěděla.
Dále občanský zákoník obsahuje obecnou úpravu podstatného a nepodstatného porušení smlouvy. Podstatným porušením smlouvy je takové porušení smluvní povinnosti, o němž strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla, nebo musela vědět, že by druhá smluvní strana smlouvu neuzavřela, pokud by o takovém porušení věděla. Navíc jedna strana může od smlouvy odstoupit bez zbytečného odkladu poté, co z chování druhé strany nepochybně vyplyne, že poruší smlouvu podstatným způsobem, a nedá-li na výzvu oprávněné strany přiměřenou jistotu.
Občanský zákoník dále upravuje vady plnění ze smlouvy. Vady plnění mohou být odstranitelné nebo neodstranitelné. Pokud se jedná o vadu odstranitelnou, může se nabyvatel domáhat buď opravy nebo doplnění toho, co chybí, nebo přiměřené slevy z ceny. Pokud je vada neodstranitelná a věc pro ni nelze řádně užívat, může nabyvatel odstoupit od smlouvy, nebo se domáhat přiměřené slevy z ceny.
Následky porušení kupní smlouvy
Mimo nedodání koupeného zboží může dojít k situaci, kdy bude mít dodané zboží vady jak v jakosti, množství nebo provedení. Takové plnění je považováno za vadné a vznikají práva z vadného plnění.
Pokud je vadné plnění podstatným porušením smlouvy, má kupující právo na dodání nové věci, na opravu, přiměřenou slevu, nebo má právo na odstoupení od smlouvy. V případě že vada není podstatným porušením smlouvy, má kupující právo na odstranění vady nebo na přiměřenou slevu z kupní ceny.
Zásadní však je, aby věc, kterou kupující převzal, měla danou vadu již v okamžiku přechodu nebezpečí škody na kupujícího. Zcela odlišným institutem je pak záruka za jakost, kterou prodejce dobrovolně poskytuje nabyvateli se slibem, že daná věc bude mít smluvené vlastnosti po sjednanou dobu.
Fixní závazek
Specialitou jsou tzv. fixní závazky. To jsou takové závazky, u nichž opožděné plnění ztrácí pro objednatele význam, typicky z ekonomických důvodů. Příkladem může být svatební dort nebo podium na koncert. Jsou to zkrátka věci, které jsou potřeba v jeden určitý čas nebo den a v případě prodlení již nejsou využitelné.
Aby se jednalo o fixní závazek, musí být kumulativně splněny dvě podmínky, tedy dohoda o fixní době plnění a dále povaha závazku musí vyžadovat jedině včasné plnění, tedy musí ze závazku vyplývat, že pozdní plnění nemá pro věřitele význam.
V případě prodlení u fixního závazku zaniká závazek ex lege prodlením dlužníka, ledaže by věřitel sdělil dlužníkovi, že na trvání smlouvy trvá i přes prodlení dlužníka.
Porušil váš smluvní partner smlouvu a nevíte jak postupovat?
Na začátku se vždy snažte spor vyřešit smírně. Ušetříte si tím čas i finanční prostředky za soudy. Pokud je druhá smluvní strana v prodlení, vyzvěte ji ke splnění smluvní povinnosti s tím, že ji upozorníte na možnost využití se vašich zákonných práv, jako je například odstoupení od smlouvy. Pokud druhá smluvní strana nesplní svoji povinnost ani v dodatečné lhůtě, máte právo využít veškerých dostupných právních prostředků.
Jak ale bylo výše zmíněno, právní úprava je poměrně komplikovaná, kdy občanský zákoník obsahuje jak obecnou úpravu, tak i speciální úpravu například pro kupní nebo spotřebitelské smlouvy. Pokud druhá smluvní strana dobrovolně nesplní svoji část závazku, právník vám doporučí nejvhodnější postup pro maximalizaci úspěchu ve věci a ušetření času i peněž.
Porušila druhá strana smlouvu a vy potřebujete pomoci? Neváhejte nás kontaktovat!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek