fbpx

Pozor na neoprávněné stahování a užívání fotografií z internetu!

neoprávněné stahování fotografií z internetu

Pozor na neoprávněné stahování a užívání fotografií z internetu!

V dnešní době snahy zaujmout co nejširší publikum v online prostoru s využitím poutavých obrázků a fotografií, je stále častější otázka, na co si dát pozor při stahování obrázků z internetu. Kdy se musí uvádět zdroj a jméno autora? Jak funguje využití fotografií na sociálních sítích?

Nejlepší řešení je v každém případě nafocení fotografií vlastních. I v tomto případě však je namístě náležité právní ošetření – pokud je fotografem například váš kamarád, doporučujeme uzavřít licenční smlouvu, ať se vyhnete případným sporům v budoucnu.

Co vám hrozí, pokud použijete staženou fotografii?

Pokud nevlastníte ani si nekoupíte žádnou licenci a stáhnete si fotografii z internetu bez vědomí autora, může následovat několik pro vás nepříjemných scénářů. V tom lepším případě může autor požadovat stažení obrázku a zdržení se jeho následného šíření. V případě, že jste například předmětný obrázek či fotografii využili ve svých propagačních materiálech, může pro vás být řešení této situace nákladnou záležitostí.

Další postup, který může následovat, je vymáhání náhrady za bezdůvodné obohacení v ceně dvojnásobku tržní hodnoty licence dané fotografie či obrázku. Poslední možností, kterou autor má k dispozici, je vymáhání i prokazatelné škody, kterou vaše neoprávněné užití způsobilo a náhrada za nemajetkovou újmu. Například, pokud použijete fotografii vaší sousedky z Facebooku, k propagaci vašich služeb erotických masáží.

Uvedením autora či zdroje se nic nemění na odpovědnosti zásahu do práv autora!

Pokud si myslíte, že uvedením autora či zdroje obrázku jste z obliga, tak se mýlíte. Tato povinnost ale může vyplývat ze smlouvy, v tom případě by nastávala situace, kdy by uvedení těchto údajů bylo nutné.

Jak vyplývá z výše uvedeného, fotografii bez souhlasu autora je možné použít jen v zákonem stanovených výjimkách, jindy ne. Jedná se zejména o situace, kdy má fotografie sloužit pouze vaši osobní potřebě či pro nekomerční účely, zpravodajskou či vědeckou činnost. Další situací pak je volné užití díla, kdy to sám autor (držitel práv) umožní, tzv. volné užití díla.

Na sociálních sítích platí stejná pravidla jako kdekoli jinde.

Nahrát fotografii je bez souhlasu autora protiprávní, ať už ji nahráváte kamkoli. Důležitá je také skutečnost, že mimo autorovy licence a náležících finančních hodnot, jsou chráněny i osoby, které jsou na fotografiích zachyceny.

Řešíte spor ohledně zneužití autorského díla? Rádi pomůžeme hájit vaše nároky! Zavolejte nám.

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Pozor na neoprávněné stahování a užívání fotografií z internetu!

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!