Akciová společnost

Akciová společnost je specifickým druhem společnosti. Její základní kapitál je tvořen z jednotlivých podílů akcií. Majitelé akcií mají právo podílet se na řízení společnosti. Také mají právo na podílu ze zisku a spoustu dalších práv a povinností.

Založit akciovou společnost může buď jeden nebo více zakladatelů, a to přijetím stanov (veřejné listiny). Stanovy určí účinnost založení akciové společnosti, a to tak, že zakladatelé splatí emisní ážio a alespoň 30% hodnoty upsaných akcií. Všechny tyto kroky se vykonají nejpozději do okamžiku podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku, kterým dojde k samotnému vzniku akciové společnosti.

Akciová společnost může mít dvojí vnitřní členění, a to monistický nebo dualistický systém. Na území České republiky převládá systém dualistický, kde vedení společnosti je v rukou valné hromady, představenstva (statutární orgán) a dozorčí rady (kontrolní orgán). Monistický systém, který se v České republice moc nevyskytuje se skládá z valné hromady (statutární orgán), správní rady (kontrolně řídící orgán) a statutárního ředitele (statutární orgán).

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!