Centrální evidence závětí

Centrální evidence závětí je neveřejný seznam ve správě notářské komory. Slouží k evidenci závětí či listin o vydědění a ustanovení o správě dědictví. Tyto listiny jsou zapisovány ve formě notářského zápisu uloženého v notářské úschově. Jejich dalším specifikem je to, že byly převzaty okresními soudy od bývalých státních notářství, a to k 1.1. 2015.

Centrální evidenci závětí tvoří dvě navzájem oddělené evidence, které se liší svým obsahem. První evidence eviduje závěti, listiny o vydědění, listiny o odvolání závěti a v neposlední řadě i listiny o zrušení listiny o vydědění. Druhá část evidence se stará o listiny ustanovující správce dědictví, listiny o odvolání listiny o ustanovení správce dědictví a listiny o odvolání souhlasu s ustanovením do funkce správce dědictví.

V každé evidenci jsou o každé listině uvedeny základní údaje o jejím pořizovateli (jméno, bydliště, datum narození) a o místě jejího uložení.

Do centrální evidence závětí má za života pořizovatele přístup pouze notář (u něhož je dotyčná listina uložena) a Notářská komora ČR. Po smrti zřizovatele pak Notářská komora České republiky osoby, které od ní získají souhlas (soudní komisař, soud či správní úřad, osoba s právním zájmem ve věci apod.).

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!