Insolvenční řízení

Insolvenční řízení lze obecně definovat jako druh soudního řízení, ve kterém je projednáván úpadek dlužníka a možnosti jeho řešení dle insolvenčního zákona. Insolvenční řízení může být zahájeno na základě podaného insolvenčního návrhu samotným dlužníkem nebo jeho věřitelem. Zahájení řízení pak soud oznámí vyhláškou a jejím zveřejněním v insolvenčním rejstříku. V rámci insolvenčního řízení pak soud následně rozhoduje o způsobu řešení úpadku a pokud soud nerozhodne jinak, je dlužník povinen zdržet se nakládání s majetkovou podstatou a majetkem, který do ní může náležet.

Zvolený působ řešení úpadku by pak měl mít za cíl co největší uspokojení pohledávek věřitelů. Možnými způsoby řešení úpadku v insolvenčním řízení je konkurs, u dlužníků podnikatelů pak dále reorganizace a u dlužníků nepodnikatelů oddlužení.

Oddlužení, často také osobní bankrot, má dlužníkovi pomoci začít znovu a motivovat ho alespoň k úhradě minimálně 30 % celkové výše dluhů. Oddlužení může být řešeno zpeněžením majetkové podstaty nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí po dobu maximálně 5 let splácet své nezajištěné pohledávky pod dohledem insolvenčního správce a insolvenčního soudu.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!