Katastr nemovitostí je veřejný seznam, ve kterém jsou evidovány nemovitosti v České republice, vlastnická a jiná práva k těmto nemovitostem (např. zástavní práva) a také další detailní informace o těchto nemovitostech. Katastr nemovitostí tedy funguje jako informační systém a řídí se příslušnými zákonnými ustanoveními, která jsou zakotvena především v novém občanském zákoníku, katastrálním zákoně a také v zákoně o veřejných rejstřících.
Katastr nemovitostí je zdrojem informací sloužících k ochraně práv k nemovitostem, dále pro daňové a poplatkové účely a mimo jiné i k ochraně životního prostředí.
Katastr nemovitostí eviduje pozemky v podobě parcel, budovy, byty, nebytové prostory, rozestavěné prostory, ale také právní vztahy a věcná práva k těmto nemovitostem. Katastr je uspořádán pomocí tzv. katastrálního operátu. Během vedení katastru dochází ke změnám, a proto je katastr povinen provádět revizi údajů. Účelem této revize je zajištění souladu se skutečným stavem nemovitostí.
V případě chyby katastr nemovitostí připouští její opravu, a to na návrh vlastníka nemovitosti nebo i bez návrhu. K zápisu do katastru může dojít vkladem, záznamem, poznámkou nebo výmazem.
Jednotlivá práva (vlastnické, zástavní, právo odpovídající věcnému břemeni a právo věcné) vzniká, mění se, popřípadě i zaniká vkladem do katastru nemovitostí (na základě návrhu na vklad).
Celé území České republiky je rozděleno do jednotlivých katastrálních území, přičemž jedna obec se může nacházet na více katastrálních území.