Kolektivní smlouva

Kolektivní smlouvou je myšlen dvoustranný pracovněprávní úkon uzavřený mezi odborovou organizací a zaměstnavatelem. Její obsah tvoří zejména mzdové a pracovní podmínky zaměstnanců. Jednou z podmínek kolektivní smlouvy je její písemné uzavření a podepsání.

Subjekty kolektivní smlouvy jsou ti, kterým z kolektivní smlouvy vyplývají práva a povinnosti. V širším pojetí za subjekty považujeme odborovou organizaci a zaměstnavatele. Zaměstnanci musí být s obsahem smlouvy seznámeni nejpozději do 15 dnů od jejího podepsání.

Existují dva druhy kolektivních smluv. A to kolektivní smlouvy podnikové a kolektivní smlouvy vyššího stupně. Kolektivní smlouvy podnikové jsou specifické tím, že jsou uzavírané zaměstnavatelem a odborovou organizací u zaměstnavatele působící. U tohoto druhu kolektivní smlouvy nelze upravit práva a povinnosti zaměstnanců v nižším rozsahu než jak je upraveno v kolektivní smlouvě vyššího stupně. Kolektivní smlouva vyššího stupně je smlouva uzavřená mezi organizací zaměstnavatelů a organizací odborovou.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!