Kupní smlouva zakládá smluvní vztah mezi prodávajícím a kupujícím, při němž dochází k převodu vlastnického práva k věci. Na základě takového vztahu pak vzniká povinnost pro prodávajícího, aby odevzdal kupujícímu předmět koupě na druhé straně vzniká povinnost kupujícímu, aby předmět koupě převzal a zaplatil za něj ve prospěch prodávajícího dohodnutou kupní cenu.
Kupní smlouva byla oproti původní právní úpravě nově vymezena novým občanským zákoníkem, zákonem č. 89/2012 Sb., který odstranil dvě odlišné, samostatné právní úpravy pro smlouvy uzavřené podle obchodního zákoníku a kupní smlouvy uzavřené podle původního občanského zákoníku. Nyní se tedy na kupní smlouvy vztahuje pouze jedna právní úprava, která je obsažena v novém občanském zákoníku.
Občanský zákoník pak stanovuje některé parametry, které musí kupní smlouva obsahovat. S výjimkou kupní smlouvy na nemovitost (nemovitou věc), která vyžaduje písemnou formu, může být kupní smlouva uzavřena ústně, případně i jiným způsobem, ze kterého je možné usuzovat projev vůle všech smluvních stran. Projev vůle prodávající strany něco prodat a projev vůle kupující strany něco koupit jsou podstatnou náležitostí kupní smlouvy. Mezi smluvními stranami pak musí být dohodnuta výše kupní ceny s ohledem na to, aby nedošlo k hrubému nepoměru vzájemných plnění (tedy nepoměru mezi kupní cenou a skutečnou hodnotou předmětu koupě).
V případě kupní smlouvy lze pak rozlišovat typ kupní smlouvy dle postavení subjektů, např. tedy kupní smlouva mezi podnikateli, kupní smlouva mezi spotřebiteli a kupní smlouva mezi podnikatelem a spotřebitelem.
V rámci kupní smlouvy je pak možné dohodnout i vedlejší ujednání, jako např. výhrada zpětné koupě apod.
Nejdřív si zavolám pro bližší informace na 601 303 666.