Orgány činnými v trestním řízení se rozumí soudy, státní zástupce a policejní orgán.
Soudů máme v ČR několik typů. Patří mezi ně okresní soudy (v Praze jde o obvodní soudy a na území města Brno je soudem v postavení okresního soudu Městský soud v Brně), dále krajské soudy (v Praze má postavení krajského soudu Městský soud v Praze), dva vrchní soudy v Praze a Olomouci a Nejvyšší soud, který sídlí v Brně.
V zásadě se všechny věci projednávají před okresními soudy s určitými výjimkami; pokud je dolní hranice trestu odnětí svobody nejméně 5 let či je možné za daný trestný čin uložit výjimečný trest, rozhodují už v prvním stupni soudy krajské.
Pokud rozhodují v prvním stupni okresní soudy, projednávání opravných prostředků náleží soudům krajským. Pokud ale v prvním stupni rozhodoval krajský soud (právě pokud šlo o trestné činy s dolní hranici trestu odnětí svobody nejméně 5 let či o trestné činy, kde je možné uložit trest mimořádný), rozhoduje o opravných prostředcích soud vrchní. O mimořádných opravných prostředcích pak rozhoduje vždy Nejvyšší soud (s výjimkou mimořádného opravného prostředku Obnovy řízení).
Státním zastupitelstvím se rozumí jednotlivé články soustavy státního zastupitelství tvořené Nejvyšším státním zastupitelstvím, vrchním státním zastupitelstvím, krajským státním zastupitelstvím a okresním státním zastupitelstvím. Jako u soudů uvedených v předchozím odstavci, v obvodu hlavního města Prahy působnost krajského státního zastupitelství vykonává Městské státní zastupitelství v Praze a působnost okresních státních zastupitelství vykonávají obvodní státní zastupitelství. V obvodu města Brna vykonává působnost okresního státního zastupitelství Městské státní zastupitelství v Brně.
Policejní orgány jsou především útvary Policie České republiky.
Pokud se však projednávají trestné činy příslušníků Policie České republiky, Vězeňské služby, celníků a dalších příslušníků bezpečnostních sborů, příslušná je Generální inspekce bezpečnostních sborů, pokud se jedná o trestné činy spáchané v souvislosti s plněním jejich pracovních úkolů. Dále mezi policejní orgány patří pověřené orgány Vězeňské služby, pověřené celní orgány v některých celních záležitostech, pověřené orgány Vojenské policie zejména v řízení o trestných činech příslušníků ozbrojených sil, pověřené orgány Bezpečnostní informační služby v řízení o trestných činech svých příslušníků, pověřené orgány Úřadu pro zahraniční styky a informace ve věcech trestných činů svých příslušníků a pověřené orgány Generální inspekce bezpečnostních sborů v řízení o trestných činech svých příslušníků.
Nejdřív si zavolám pro bližší informace na 601 303 666.