Podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody a podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody s dohledem jsou formy trestu, které lze uplatnit při odsouzení k trestu odnětí svobody. Výkon trestu je odložen v rámci tzv. zkušební doby o délce jeden a pět let a takto odsouzený je v jeho průběhu na svobodě.
Lze ho využít při u trestu odnětí svobody v případě, že v konkrétním případě svou délkou nepřevyšuje tři roky. Soud může takového pachatele podmíněně odsoudit pouze tehdy, kdy vzhledem k osobě a poměrům pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, ve kterém žije a pracuje, a k okolnostem případu má důvodně za to, že k působení pachatele, aby vedl řádný život, není třeba výkonu trestu.
Podmíněně odsouzenému lze uložit přiměřená omezení a přiměřené povinnosti, které by měli pachatele motivovat k tomu, aby vedl řádný život. Zároveň je mu zpravidla též uloženo, aby podle svých sil nahradil škodu nebo odčinil nemajetkovou újmu, kterou trestným činem způsobil nebo aby vydal bezdůvodné obohacení získané trestným činem.
Jestliže odsouzený vedl ve zkušební době žádný život a eventuálně vyhověl uloženým podmínkám, vysloví soud, že se osvědčil – to v praxi znamená, že do věznice nenastoupí.
Od podmíněného odsouzení je třeba odlišit podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody a podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu, zákazu pobytu nebo zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce. K nim není pachatel trestného činu odsouzen přímo, ale mohou se za stanovených podmínek stanovit až v průběhu výkonu trestu v moment, kdy se osvědčí. Trest se mu tím tedy zkrátí.
Nejdřív si zavolám pro bližší informace na 601 303 666.