Pracovní smlouva

Pracovní smlouva zakládá pracovní poměr mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a musí se řídit příslušnými ustanoveními v zákoníku práce. Pracovní smlouva musí být uzavřena vždy v písemné formě a každá ze smluvních stran musí obdržet minimálně jedno vyhotovení.

Ustanovení pracovní smlouvy nad rámec zákoníku práce si mohou smluvní strany dohodnout. Mezi podstatné náležitosti, které musí každá pracovní smlouva obsahovat však patří: druh práce, místo nebo místa výkonu práce a den nástupu do práce. Pokud smlouva tyto náležitosti neobsahuje, je neplatná.

Podstatnou náležitostí pracovní smlouvy tak např. není výše mzdy, která může být uvedena i v samostatném mzdovém výměru. Zaměstnavatel je také povinen informovat zaměstnance od dalších právech a povinnostech, pokud nejsou uvedeny přímo v pracovní smlouvě, a to nejpozději do jednoho měsíce od vzniku pracovního poměru. V rámci pracovní smlouvy může být dále uvedena zkušební doba, která může být maximálně tři měsíce a dále již nemůže být prodloužena. Zaměstnavatelé často také přímo do smlouvy uvádějí délku dovolené.

Pracovní poměr může být sjednán buď na dobu určitou nebo neurčitou. U pracovní smlouvy na dobu určitou je možné ji uzavřít maximálně na dobu 3 let a poté ji může zaměstnavatel až 2x prodloužit. V případě pracovní smlouvy na dobu neurčitou se standardně sjednává dvouměsíční výpovědní lhůta ze strany zaměstnance i zaměstnavatele.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!