Rozhodčí doložka

Rozhodčí doložka je zvláštní typ doložky uvedené v písemné smlouvě. Zakládá pravomoc rozhodců k rozhodování případných sporů, které z této smlouvy mohou vzniknout, a to na místo obecných soudů. Úkolem rozhodčích soudů je přinést pro účastníky smlouvy rychlé a spravedlivé řešení jejich sporů.

Na území České republiky rozeznáváme celkem tři stálé rozhodčí soudy. Jedná se o Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky,  o Burzovní rozhodčí soud při Burze cenných papírů Praha a o soud Českomoravské komoditní burzy Kladno. Přičemž každý z těchto soudů má svá specifika. První zmiňovaný soud je soudem s obecnou působností na našem území. Druhý již zmiňovaný soud je soudem rozhodujícím výhradně o sporech z obchodů s investičními instrumenty. Úkolem posledního zmíněného soudu je rozhodovat spory zaměřené na burzovní, ale i na neburzovní obchody s burzou související.

Kromě již zmiňovaných soudů působí na našem území celá řada institucí, které se rozhodčími spory zabývají, avšak nejsou jejími stálými členy.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!