Rozvod manželství

Pokud se Vaše manželství dostalo do fáze, kdy v manželství již nemůžete nebo nechcete setrvávat, může být řešením rozvod manželství. Rozvod je jedním ze způsobů zániku manželství a řízení o rozvodu probíhá před místně příslušným okresním soudem, kde měli manželé poslední společné bydliště a alespoň jeden z nich v obvodu daného okresního soudu dosud bydlí.

Řízení o rozvodu může být zahájeno na návrh obou manželů (v případě rozvodu dohodou) nebo na návrh pouze jednoho z nich (v případě sporného rozvodu). Při podání návrhu na rozvod manželství je nutné uhradit soudní poplatek ve výši 2 000 Kč. V případě, že mají manželé nezletilé děti, není možné manželství rozvést, dokud soud nerozhodne o úpravě poměrů k dětem po rozvodu manželství. 

Nesporný rozvod manželství – rozvod dohodou

Pokud se manželé dokáží dohodnout na rozvodu a na všech podstatných náležitostech, jako je péče o nezletilé děti, či vypořádání společného jmění manželů (SJM) a jsou splněny zákonné podmínky pro nesporný rozvod, soud manželství rozvede bez toho aniž by zkoumal zda a proč došlo k rozvratu manželství.

Sporný rozvod manželství

V případech, kdy se manželé na rozvodu a souvisejících záležitostech nedohodnou, bývá soudní řízení výrazně delší a soud zkoumá příčiny rozvratu manželství a zda je soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!