Smlouva o obchodním zastoupení

Smlouva o obchodním zastoupení se řadí mezi tzv. smlouvy příkazního typu. Předmětem tohoto druhu smluv je samostatné nezávislé využití snahy, umu a duševní činnosti poskytovatele. Subjekty smlouvy o obchodním zastoupení jsou zastoupený, tedy ten, kdo provozuje určité obchody, a obchodní zástupce, což je osoba, která je podnikatelem.

Obchodní zástupce dlouhodobě vyvíjí činnosti směřující buď k uzavírání obchodů zastoupeným, nebo ujednání obchodů jménem zastoupeného a na jeho účet. Za to náleží obchodnímu zástupci provize a v některých případech ještě zvláštní odměna.

Smlouva o obchodním zastoupení se uzavírá vždy písemně. Jejím předmětem jsou obchody určitého druhu a úkony k nim směřující. Druh obchodů musí být ve smlouvě vymezen určitě. Rozlišuje se tzv. nevýhradní obchodní zastoupení (zastoupený může pověřit i jinou osobu stejným obchodním zastoupením na rozhodném území a obchodní zástupce může vykonávat stejné obchodní zastoupení i pro jiné osoby) a výhradní obchodní zastoupení (vice versa).

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!