Společné jmění manželů

Společní jmění manželů, často také označované jako SJM, je speciální formou spoluvlastnictví, které vzniká uzavřením manželství. Tato forma spoluvlastnictví vzniká pouze mezi manžely – mužem a ženou, nevzniká tedy mezi registrovanými partnery ani druhem a družkou. SJM je právním institutem vymezeným zákonem, který stanovuje, co do společného jmění manželů patří a co nikoliv.

Zákonem stanovené náležitosti SJM si mohou partneři upravit tzv. smluvním režimem před i během trváním manželství smlouvou. V této smlouvě jsou pak zakotvena práva a povinnosti společného jmění a jeho obsah. Tato smlouva musí mít formu veřejné listiny, ve které je možné stanovit, jak budou oba manželé nakládat se společným majetkem, a co naopak bude výlučným vlastnictvím každého z nich. V rámci aplikace tohoto režimu se často hovoří o pojmu předmanželská smlouva.

Další režimem úpravy společného jmění manželů může být úprava rozhodnutím soudu, který může při shledání závažných důvodů SJM zrušit nebo zúžit. Důvodem může být např. že jeden z manželů podstupuje soustavně nebo opakovaně nepřiměřená rizika, kterými může společný majetek ohrožovat nebo i v případě, že se jeden z manželů stane neomezeně ručícím společníkem právnické osoby.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!