Státní zástupce

Státní zástupce je státní úředník, který zastupuje stát zejména ve věci veřejné žaloby, tzn. provádí dozor nad Policií ČR při vyšetřování trestných činů a podává žalobu k soudu.

Státní zástupce je při výkonu dozoru oprávněn dávat závazné pokyny k vyšetřování trestných činů. Vyžadovat od policejního orgánu veškeré dokumenty o spáchaných trestných činech za účelem prověrky, zda policejní orgán včas zahajuje trestní stíhání a řádně v něm postupuje.

Státní zástupce se může účastnit provádění úkonů policejního orgánu a vydat rozhodnutí v kterékoliv věci. Obviněný má možnost v rámci trestního řízení podat stížnost proti rozhodnutí státního zástupce, a to ve stejném rozsahu jako proti rozhodnutí policejního orgánu. Státní zástupce pak má pravomoc vracet věc policejnímu orgánu se svými pokyny k doplnění.

Státní zástupce disponuje několika výlučnými pravomocemi, mezi které patří rozhodování o zastavení, podmíněném zastavení nebo přerušení trestního stíhání a o postoupení věci jinému orgánu.

Státní zástupce je jediný oprávněný podat žalobu proti obviněnému, sjednat s obviněným dohodu o vině a trestu, a podat soudu návrh na její schválení.

V rámci trestního řízení je nutné se nechat zastoupit advokátem.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!