Výslech

Jedná se o nejběžnější důkazní prostředek trestního řízení. Slouží ke zjištění informací, které mohou vést k dopadení pachatele trestného činu (jak se trestný čin udál, kdo je pachatelem atd.).

K výslechu jsou předváděni svědci, kteří by měli napomoci k objasnění trestného činu. Výslechy svědků jsou nejčastější od policistů v rámci vyšetřování trestných činů, ale i jako jakési dokreslení případu před soudem.

Nedostavení se k výslechu musí být předem a ze závažného důvodu (nemoc, dovolená apod.) omluveno. Výpověď u orgánu veřejné moci je možné odepřít pouze ve dvou případech. Prvním z nich je povinnost mlčenlivosti daná zákonem (advokát či sociální pracovník, kteří můžou být zbaveni povinnosti mlčenlivosti na základě rozhodnutí soudu). Dalším, kdo může odmítnout vypovídat je příbuzný obviněného (rodič, potomek, sourozenec), který by svou výpovědí vystavil sebe nebo osobu blízkou nebezpečí trestního stíhání.  V případě, že se rozhodnete svou výpověď odepřít, musíte o tom srozumět policii, státního zástupce nebo soud. Tento krok je možné učinit osobně u výslechu nebo písemně.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!