Základní kapitál

Základní kapitál tvoří část vlastního kapitálu společnosti. Výši základního kapitálu je možné v průběhu času i změnit. Do základního kapitálu se zahrnují všechny peněžité i nepeněžité vklady všech společníků při vzniku společnosti.

Nepeněžitý kapitál do obchodní společnosti může být vložen ve formě věcí movitých, ale i věcí nemovitých. Konkrétně se může jednat o závod, pohledávku či právo, které je pokládáno za věc, jejíž hodnotu lze určit. V oblasti práva majetkového se může jednat o právo autorské, právo informačních technologií, know-how, průmyslového práva, a další. V praxi se tak může jednat třeba i ochrannou známku.

U obchodní společnosti nelze jako nepeněžitý vklad použít práci nebo služby (u družstev mohou naopak takový vklad připustit stanovy).

Určení hodnoty nepeněžitého kladu je v rukou znalce ve formě znaleckého posudku. Postačí, když je určen společníkem (zakladatelem) korporace.

V České republice právní úprava upravuje základní kapitál povinný pro komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, ale i pro akciovou společnost a družstvo. U společnosti s ručením omezeným je minimálně výše vkladu stanovena na 1 korunu. U akciové společnosti je minimální výše stanovena na 2 miliony korun a u družstva se jedná o částku 50 tisíc korun.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!