Základní kapitál tvoří část vlastního kapitálu společnosti. Výši základního kapitálu je možné v průběhu času i změnit. Do základního kapitálu se zahrnují všechny peněžité i nepeněžité vklady všech společníků při vzniku společnosti.
Nepeněžitý kapitál do obchodní společnosti může být vložen ve formě věcí movitých, ale i věcí nemovitých. Konkrétně se může jednat o závod, pohledávku či právo, které je pokládáno za věc, jejíž hodnotu lze určit. V oblasti práva majetkového se může jednat o právo autorské, právo informačních technologií, know-how, průmyslového práva, a další. V praxi se tak může jednat třeba i ochrannou známku.
U obchodní společnosti nelze jako nepeněžitý vklad použít práci nebo služby (u družstev mohou naopak takový vklad připustit stanovy).
Určení hodnoty nepeněžitého kladu je v rukou znalce ve formě znaleckého posudku. Postačí, když je určen společníkem (zakladatelem) korporace.
V České republice právní úprava upravuje základní kapitál povinný pro komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, ale i pro akciovou společnost a družstvo. U společnosti s ručením omezeným je minimálně výše vkladu stanovena na 1 korunu. U akciové společnosti je minimální výše stanovena na 2 miliony korun a u družstva se jedná o částku 50 tisíc korun.
Nejdřív si zavolám pro bližší informace na 601 303 666.