Znalecký posudek

Jedná se o jeden z možných důkazů zejména v soudním či ve správním řízení, jehož úkolem je získání nových odborných poznatků k projednávanému případu.

Vypracování znaleckého posudku je v rukou soudního znalce. K znaleckému posudku se přistupuje různě v různých typech řízení. Například občanské soudní řízení může znalce pouze vyslechnout nebo si od něho nechat vystavit potvrzení či odborné vyjádření. V případě, že je znalci zadán písemný znalecký posudek, může být následně předán k přezkumu jinému znalci nebo vědeckému ústavu. Odlišný přístup ke znaleckým posudkům nalezneme ve správním řízení, kde jsou posudky vypracovávány převážně písemně. Avšak i zde je možné znalce vyslechnout ústně.

Časté využití znaleckého posudku nalezneme také v trestním řízení. Pokud není znalecký posudek vypracováván písemně, může být diktován znalcem přímo do protokolu. Znalec je v tomto druhu řízení oprávněn nahlížet do spisu, být přítomen výslechům a dokonce klást otázky nebo navrhovat provedení dalších důkazů.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!