Když je nezbytné reagovat opravdu rychle, může pomoci předběžné opatření!
Klasická soudní řízení bývá často velmi vleklá. V životě však mohou nastat situace, kdy by čekání na takové rozhodnutí soudu mohlo mít nedozírné negativní následky. V takových případech přichází na řadu předběžné opatření. To je druhem rozhodnutí, jímž jsou zatímně upraveny právní poměry účastníků před vydáním rozhodnutí ve věci. Předběžné opatření standardně vydávají soudy, ale za určitých podmínek je mohou i správní orgány ve správním řízení.
V řízení u soudu může předseda senátu či samosoudce vydat předběžné opatření v těchto případech:
- je-li třeba, aby zatímně byly upraveny poměry účastníků, nebo
- je-li obava, že by výkon soudního rozhodnutí byl ohrožen.
V řízeních zahájených povinně na návrh (typicky žalobou) lze předběžné opatření vydat pouze na návrh účastníka. Bez návrhu je lze vydat pouze v případě, že samo řízení lze zahájit bez návrhu (typicky např. řízení o péči o nezletilé dítě, řízení o výživě nezletilého dítěte).
Velmi časté je předběžné opatření třeba v případech, kdy se Váš dlužník snaží zbavit majetku a než by v dané věci bylo rozhodnuto v klasickém soudním řízení, již by dlužník žádný majetek mít nemusel. Dalším případem pak může být předběžné opatření upravující poměry dítěte apod. Vzhledem k možné urgentnosti a závažnosti daného rozhodnutí musí soud rozhodnout bezodkladně, nejpozději do 7 dnů od podání návrhu na předběžné opatření (u nezletilých dětí dokonce do 1 dne).
Potřebujete co nejrychleji ochránit své zájmy? Obraťte se na nás, návrh na vydání předběžného opatření pro Vás rádi připravíme!
Jak nás klienti hodnotí?
Více než 1 500 klientů
JIŽ VYUŽILO NAŠICH SLUŽEB
97 % klientů
NAŠE SLUŽBY DOPORUČUJE
15+ specialistů
S RADOSTÍ ŘEŠÍ VAŠE POTŘEBY