Prezident podepsal změnu zákona, která zavádí elektronické dálniční známky

Dne 12. července 2019 prošel Poslaneckou sněmovnou pozměňovací návrh zákona, který od roku 2021 zavádí elektronické dálniční známky na českých dálnicích namísto dosavadních papírových kuponů. O 14 dní později tento návrh podepsal prezident Miloš Zeman. Zákonný limit pro cenu známek zůstává stejný, ale bude možné dálniční poplatek uhradit prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Usnadní se tak nejen jejich koupě ale i kontrola, protože platby budou vázány na registrační značku vozidla. Kontrolovat se bude prostřednictvím kamer či současných mýtných bran.

Poplatek už se nebude hradit za jeden kalendářní rok, ale na 365 po sobě jdoucích dní. Pokud někdo prodá svůj vůz, prodá s ním i zaplacený poplatekPokud ale dostane od úřadu novou registrační značku na svůj vůz, třeba kvůli její ztrátě, úřad tuto změnu zanese do systému a zaplacený poplatek se bude vztahovat i na novou značku.

Novela osvobozuje od poplatků auta na elektřinu, vodík a hybridy. Emise oxidu uhličitého nesmí přesahovat 50 gramů na kilometr. Za snížené sazby budou jezdit auta využívající CNG (biometan) a zemní plyn. Nově by měla cena za dálniční známky u vozidel nad 3,5 tuny zohledňovat emise a hluk, a to v závislosti na emisní třídě, do které je vozidlo zařazeno, a době, ve které po dálnici projíždí.

Ministerstvo dopravy si tímto krokem slibuje zvýšení příjmů z dálničních poplatků o 220 milionů korun ročně a snížení nákladů až o 120 milionů korun ročně.

Potřebujete řešit nějakou právní záležitost? Neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Prezident podepsal změnu zákona, která zavádí elektronické dálniční známky

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!