Při koupi nemovité věci většina lidí řeší spousty a spousty různorodých problémů. Od geografické polohy počínaje až po cenu nemovitosti konče. Jedním z velmi důležitých aspektů je však položka, která je pro mnohé budoucí nabyvatele nemovitých věcí velkou neznámou. Jde právě o územní plán.
Jak to tedy s územním plánem vlastně je?
Územní plán je absolutním základem veškerého územního plánování a právě na základě územního plánu dochází k vývoji a hlavně k rozvoji obcí či krajů. Cílem územního plánu je pak dosažení spravedlnosti a rovnováhy mezi zájmy obcí, zájmy jednotlivců a ochraně veřejného prostranství, tedy především zeleně a lesů.
Územní plán vás může zachránit od špatného rozhodnutí
Teď už konkrétně k územnímu plánu a proč je velice výhodné jej znát. Nejen vysoká cena nemovitosti, ale taktéž územní plán mohou zhatit vaše snažení při koupi pozemku. Územní plán vám totiž prozradí velice důležité informace, které spočívají například v tom, zda je pozemek vůbec zastavitelný a pokud ano, jak vysoké stavby a v jaké velikosti se na něm mohou postavit. Územní plán vám rovněž poskytne povědomí o tom, co se chystá ve vašem okolí.
Právě z důvodu, že mnoho potenciálních kupců je zaslepeno vidinou nádherného rozlehlého pozemku, který stojí na okraji obce v klidném prostředí lesů a luk, vzniká mnoho reálných problémů. Územní plán totiž může tento na první pohled krásný, avšak poněkud naivní dojem velice rychle proměnit ve zlý sen.
Co vám územní plán může prozradit?
Nejspíš se nenajde moc lidí, kteří by chtěli bydlet v těsné blízkosti plánovaného železničního koridoru či vedle plánovaných velkokapacitních skladů, se kterými je spojena silná kamionová doprava v blízkém okolí. Stejně tak je z územního plánu možno vyčíst, zda na vedlejším pozemku může stát pětipatrová budova či zda se v okolí plánuje „satelitní městečko“ pouze s rodinnými domky.
Územní plán ustanovuje i povinnosti
Územní plán však nemá pouze informační povahu, ale v některých případech může taktéž stanovit povinnosti vlastníkům pozemků, a to především nutnost uzavření dohody o parcelaci, která ve své podstatě řeší vlastnické vztahy na území a vlastníci se tak musí dohodnout o vypořádání parcel a rovněž musí upravit řešení veřejné infrastruktury. Na druhé straně může územní plán zahrnovat tzv. etapy, tedy to, že některé pozemky mohou být zastavěny až poté, co dojde k realizaci stavby na pozemcích jiných, např. okolních.
V případě, že na pozemku chcete stavět honosný dům či větší stavbu, je vhodné se s informacemi v územním plánu seznámit s dostatečným předstihem a lze jen a jen doporučit, aby k tomuto došlo před pořízením projektové dokumentace. Tímto zodpovědným krokem lze totiž ušetřit nemalou částku za zapracování změn do projektové dokumentace.
A co když se územní plán změní?
Územní plán ovšem není neměnitelný a s postupem času dochází k jeho aktualizacím a změnám. Změny, ať už jakkoli velké, můžete dosáhnout i vy sami, a to například v případě přeměny parcely na zastavitelnou nebo již zmíněné zvýšení počtu podlaží. S veškerými potřebnými informacemi vám poradí na příslušném úřadu územního plánování. Co je však důležité zmínit, je to, že na změnu územního plánu rozhodně neexistuje žádný právní nárok a že takový proces je vždy velice zdlouhavý a a také s nejistým výsledkem. Proto je ve většině případů lepší poohlédnout se po jiném pozemku.
Kde a jak se dostat k územnímu plánu?
Možná se po přečtení článku ptáte, kde že tedy naleznete několikrát zmiňovaný územní plán. Lze jej ve většině případů najít na internetových stránkách obce či přímo na úřadě. Jedná se vždy o barevnou mapu, která však nemusí být pro laiky na první pohled přehledná. Proto je k úřednímu plánu vydána vždy i textová příloha a tuto je pak pro lepší pochopení nutno kombinovat s grafickým zobrazením. V malých vesničkách vám studium územního plánu zabere pouze několik desítek minut, u větších obcích je třeba si vyhradit větší množství času.
S dotazy ohledně územního plánu nebo ohledně koupi nemovitosti se na nás neváhejte obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek