Od počátku ruské invaze na Ukrajině, kdy došlo k omezení dodávek ropy a zemního plynu, je téma energií velice ožehavé. Na jaře minulého roku téměř žádná evropská země nevěděla, jakým způsobem energetickou krizi řešit a jeden návrh střídal druhý. Situace není naštěstí tak tristní, jak se původně očekávalo, budoucnost je však pořád nejistá a vlády zemí EU nastalý stav budou muset dále aktivně řešit. Často skloňované zastropované ceny energií jsou již v povědomí společnosti, ale co tzv. spotové ceny? Co jsou spotové ceny a jak mohou ovlivnit peněženky podnikatelů a spotřebitelů si řekneme v tomto článku.
Co jsou spotové ceny energií?
Ještě koncem minulého roku měli dodavatelé energií tendence převádět své zákazníky na tzv. spotové tarify energií. Jedná se o dynamicky stanovené ceny, které přímo závisí od vývoje cen na burze, a tudíž představují pro spotřebitele nemalé riziko už jen proto, že dodavatel energií nemusí se zákazníkem uzavírat dodatek ke smlouvě, nýbrž postačí jednostranné oznámení o změně ceny dodávek.
Může mě dodavatel převést na spotové ceny energií?
Ano i ne, záleží výhradně na smlouvě, kterou máte s dodavatelem energií uzavřenou. Jednostranně tak dodavatel může učinit pouze v případě, že je tato možnost uvedena ve smlouvě, kterou jste s ním uzavřeli. Přistoupí-li dodavatel energií ke změně na spotové ceny jednostranně navzdory tomu, že mu to smlouva neumožňuje a snaží se vám takto změnu vnutit, jedná v rozporu se zákonem. I v tomto případě však platí okřídlené „kde není žalobce, není soudce“, a musíte se této změně aktivně bránit. Spotové ceny pro domácnosti nicméně nedoporučuje ani Energetický regulační úřad, a trochu překvapivě se s ním ztotožňují i někteří dodavatelé energií, a to právě z důvodu nejisté ceny dodávaných energií.
Situaci se snažila korigovat i Česká republika, a díky novele energetického zákona bylo spotřebitelům usnadněno odstoupení od smlouvy o dodávce energií, kterou byly mezi stranami ujednány spotové ceny energií. Kromě toho vláda stanovila i zastropování cen energií.
Pomůže zastropování cen?
Na tuto otázku je odpověď jednoduchá – jednoznačně ano. Současně se zastropováním cen energií, vláda rovněž zakázala nové smlouvy se spotovými cenami ( účinné od 1.1.2023) a dodavatelé musí nabízet zákazníkům s odběrnými místy, které nejsou vybaveny průběhovým měřením elektřiny nebo plynu (tedy zejména domácnostem) produkty s fixně stanovenými cenami.
K cenovému stropu přistoupili dodavatelé energií poměrně očekávaně, a to tak, že své ceny energií stanovili na maximální hranici přípustné vládním nařízením. Proto někteří dodavatelé energií argumentují, že právě spotové ceny mohou být pro zákazníka výhodnější. Kdyby byly spotové ceny povoleny, bude zákazník platit dle ceny dané komodity na burze v reálném čase, tudíž se může dostat do situace, kdy za dodávané energie bude platit ceny hluboko pod cenovým stropem stanoveným vládním nařízením, a to s ohledem na příznivě klesající ceny elektřiny a plynu na burze.
Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že právě cenový strop ochrání zákazníky dodavatelů energií v případě neúměrného zvýšení cen energií na burze. Spotové ceny jsou (nebo zatím měly být) berličkou dodavatelů, kteří tak své podnikatelské riziko přenášeli na koncového zákazníka. Proto je fakticky nemusela zajímat cena energií na burze, protože veškeré její výkyvy v konečném důsledku uhradil zákazník.
Do skončení cenového stropu se zákazníci nemají čeho obávat. Byť budou platit za energie víc, dodavatel nemá svobodu účtovat si kolik chce, a to ani když se mu to prodraží. Po skončení zastropování zase mohou sami zákazníci ovlivňovat své platby za energie tím, že přistoupí na podmínky dodavatelů, které jsou pro ně výhodnější, ať už se bude jednat o ceny spotové, nebo ceny určeny dle fixního ceníku dodavatele.
Náš tip
Za všech okolností vždy řádně čtěte smlouvy, ať víte, k čemu se zavazujete. Věnujte pozornost veškerému textu smlouvy, a to i tam, kde byste podobná ujednání neočekávali.
Řešíte nevýhodnou smlouvu s dodavatelem energie a nevíte, jak se z ní vyvázat? Rádi vám poradíme!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek