Zajímá vás, jak probíhá takové insolvenční řízení? Kdo v něm figuruje, kdo má jaká práva, jaké jsou fáze a jaká je role soudu? Zjednodušené shrnutí vám přinášíme v dnešním článku.
Průběh insolvenčního řízení by se dal zjednodušeně rozdělit do tří fází: (1) řízení o úpadku, kde soud rozhoduje, zda je dlužník skutečně v úpadku, (2) řízení o způsobu řešení úpadku a nakonec (3) samotná fáze zvoleného způsobu řešení. Samotný úpadek dlužníka je pak možné řešit třemi základními způsoby: konkursem, oddlužením nebo reorganizací.
Úpadek
Úpadek zákon definuje dle pomocných kritérií takto: v úpadku je dlužník, který má více věřitelů, peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po splatnosti a tyto závazky není schopen plnit. Úpadek může mít dvě formy: (1) platební neschopnost, která se vztahuje na fyzické osoby, které mají více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dní po splatnosti a tyto závazky nejsou schopny plnit, a (2) předlužení, které se týká právnických osob a podnikajících osob fyzických. Předlužený je dlužník tehdy, má-li více věřitelů a souhrn jeho závazků převyšuje hodnotu jeho majetku.
Zahájení insolvenčního řízení
Insolvenční řízení se zahájí na návrh dnem, kdy dojde příslušnému soudu. Věcně příslušné jsou pak soudy krajské. Právnické osoby a podnikající osoby fyzické mají dokonce povinnost na sebe insolvenční návrh podat bez zbytečného odkladu, jinak odpovídají za škodu způsobenou věřitelům. Insolvenční řízení soud oznámí do 2 hodin od doručení v insolvenčním rejstříku. Pokud návrh podává věřitel, rovnou doloží svou pohledávku a připojí její přihlášku.
Účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení
Zahájení insolvenčního řízení má klíčové důsledky, které nastávají okamžikem zveřejněním vyhlášky v insolvenčním rejstříku – pohledávky již nelze uplatnit žalobou, jedině přihláškou do řízení. Rovněž práva ze zajištění lze uplatňovat jen v režimu insolvenčního zákona. Exekuci a výkon rozhodnutí lze zahájit, nicméně je nelze provést.
Projednání insolvenčního návrhu a rozhodnutí o něm
Soud má vícero možností, jak s návrhem naložit. Pokud návrh neobsahuje podstatné náležitosti a nejsou doplněny ve stanovené lhůtě, nebo pokud je návrh nesrozumitelný a neurčitý, soud návrh odmítne. Stejné stanovisko zaujme, pokud bude návrh bezdůvodný – návrh například podá věřitel se šikanózním záměrem. Pokud bude návrh bezdůvodný, soud má oprávnění uložit pokutu ve výši až 500 000Kč a nový návrh lze podat až po uplynutí 6 měsíců. Pokud nebudou splněny předpoklady, například ten pro insolvenční řízení nejstěžejnější – dlužník není v úpadku, nebo za právnickou osobu převezme její dluhy nebo se za ni zaručí stát – soud návrh zamítne.
Rozhodnutí o úpadku
Soud svou činností bude prověřovat, zda je dlužník v úpadku, nebo zda mu úpadek alespoň hrozí. Pokud ano, ustanoví insolvenčního správce, stanoví datum a místo přezkumného jednání a konání schůze věřitelů. Následně vyzve věřitele, aby začali přihlašovat své pohledávky. Ustanovený insolvenční správce následně sestaví seznam přihlášených pohledávek a s dlužníkem je přezkoumá. O přezkumu pak vyhotoví zprávu a vše odešle soudu. Soud pak může schválit způsob oddlužení a nejčastěji se jedná o splátkový kalendář. Dlužník poté zasílá na účet insolvenčního správce určené splátky a dvakrát ročně předkládá soudu přehled svých příjmů.
Konec řízení
Řízení skončí u konkursu schválenou konečnou zprávou a rozvrhovým usnesením a u oddlužení rozhodnutím soudu o splnění oddlužení dojde i k osvobození od placení dalších pohledávek. Soud také může celé oddlužení zrušit nebo oddlužení neschválit a vyhlásit konkurs.
Řešíte oddlužení a nevíte si rady? Nebojte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek