fbpx

Registrace ochranné známky v kostce

Registrace ochranné známky v kostce

Ochranná známka představuje grafické znázornění, které má schopnost odlišit výrobky nebo služby jedné osoby od výrobků jiné osoby (např. logo, název, fráze). Ochrannou známkou však lze chránit i tvar výrobku nebo jeho obal. Důvodů pro registraci je mnoho. Ochranná známka zabezpečuje prezentaci produktů na trhu, protože k zavedené značce s dobrým jménem se zákazníci na trhu rádi vracejí. S tím souvisí i to, že ochranná známka může na trhu získat hodnotu a tradici, což může zhodnocovat jak produkty, tak i ochrannou známku samotnou. Ochranná známka také chrání produkty před nekalým soutěžním jednáním konkurence. Při registraci ochranné známky máte možnost sebe a svůj produkt efektivně bránit.

Ochranná známka a registrace na ÚPV

Aby byla známka chráněna, je nutné ji přihlásit na Úřadu průmyslového vlastnictví do rejstříku ochranných známek. Vlastnictví ochranné známky a s ním spojená ochrana potom vzniká v momentě zápisu do tohoto rejstříku, o čemž Vám ÚPV vydá osvědčení. Přihláška se podává v jednom vyhotovení u ÚPV. Okamžik podání přihlášky je důležitý, jelikož v momentě podání přihlášky vznikne přihlašovateli právo přednosti. To znamená, že shodné nebo zaměnitelné ochranné známky podané později nebudou zaregistrovány. Nutnými náležitostmi přihlášky jsou jméno a příjmení (název společnosti – firma) a bydliště (sídlo), znění či vyobrazení přihlašovaného označení a seznam konkrétních výrobků a služeb přihlašovaných k ochraně.

Správní poplatek za registraci ochranné známky

Po podání přihlášky je nutné ve lhůtě jednoho měsíce zaplatit správní poplatek. Pokud poplatek zaplacen není, považuje se přihláška za nepodanou. Na rozdíl od soudů ÚPV výzvu k úhradě nezasílá. Je tedy nutné na zaplacení pamatovat.

Rešerše, zda již někdo podobnou ochrannou známku neužívá

Před podáním přihlášky byste měli provést rešerši. Není možné zapsat shodné ochranné známky pro stejné výrobky a služby. Informativní rešerši je možné provést lustrací veřejné databáze ochranných známek. Pokud si lustraci nechcete dělat sami, je možné požádat advokátní kancelář o její provedení. Po podání přihlášky bude posuzována ochranná známka z hlediska způsobilosti zápisu. Nezpůsobilost by nastala například v případě, pokud by se označení shodovalo s některou, již dříve zaregistrovanou, ochrannou známkou.

Výlučné právo užívání ochranné známky

V momentě zápisu ochranné známky do rejstříku získává vlastník ochranné známky výlučné právo k jejímu užívání, a to na dobu deseti let. Platnost lze prodlužovat na základě podané žádosti vždy o dalších deset let. Tato žádost se podává nejdříve 12 měsíců před skončením doby platnosti.

Potřebujete ochránit svoji značku? Pomůžeme Vám s registrací ochranné známky!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Registrace ochranné známky v kostce

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!