fbpx

Registrace ochranné známky v kostce

Ochranná známka představuje grafické znázornění, které má schopnost odlišit výrobky nebo služby jedné osoby od výrobků jiné osoby (např. logo, název, fráze). Ochrannou známkou však lze chránit i tvar výrobku nebo jeho obal. Důvodů pro registraci je mnoho. Ochranná známka zabezpečuje prezentaci produktů na trhu, protože k zavedené značce s dobrým jménem se zákazníci na trhu rádi vracejí. S tím souvisí i to, že ochranná známka může na trhu získat hodnotu a tradici, což může zhodnocovat jak produkty, tak i ochrannou známku samotnou. Ochranná známka také chrání produkty před nekalým soutěžním jednáním konkurence. Při registraci ochranné známky máte možnost sebe a svůj produkt efektivně bránit.

Ochranná známka a registrace na ÚPV

Aby byla známka chráněna, je nutné ji přihlásit na Úřadu průmyslového vlastnictví do rejstříku ochranných známek. Vlastnictví ochranné známky a s ním spojená ochrana potom vzniká v momentě zápisu do tohoto rejstříku, o čemž Vám ÚPV vydá osvědčení. Přihláška se podává v jednom vyhotovení u ÚPV. Okamžik podání přihlášky je důležitý, jelikož v momentě podání přihlášky vznikne přihlašovateli právo přednosti. To znamená, že shodné nebo zaměnitelné ochranné známky podané později nebudou zaregistrovány. Nutnými náležitostmi přihlášky jsou jméno a příjmení (název společnosti – firma) a bydliště (sídlo), znění či vyobrazení přihlašovaného označení a seznam konkrétních výrobků a služeb přihlašovaných k ochraně.

Správní poplatek za registraci ochranné známky

Po podání přihlášky je nutné ve lhůtě jednoho měsíce zaplatit správní poplatek. Pokud poplatek zaplacen není, považuje se přihláška za nepodanou. Na rozdíl od soudů ÚPV výzvu k úhradě nezasílá. Je tedy nutné na zaplacení pamatovat.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Rešerše, zda již někdo podobnou ochrannou známku neužívá

Před podáním přihlášky byste měli provést rešerši. Není možné zapsat shodné ochranné známky pro stejné výrobky a služby. Informativní rešerši je možné provést lustrací veřejné databáze ochranných známek. Pokud si lustraci nechcete dělat sami, je možné požádat advokátní kancelář o její provedení. Po podání přihlášky bude posuzována ochranná známka z hlediska způsobilosti zápisu. Nezpůsobilost by nastala například v případě, pokud by se označení shodovalo s některou, již dříve zaregistrovanou, ochrannou známkou.

Výlučné právo užívání ochranné známky

V momentě zápisu ochranné známky do rejstříku získává vlastník ochranné známky výlučné právo k jejímu užívání, a to na dobu deseti let. Platnost lze prodlužovat na základě podané žádosti vždy o dalších deset let. Tato žádost se podává nejdříve 12 měsíců před skončením doby platnosti.

Potřebujete ochránit svoji značku? Pomůžeme Vám s registrací ochranné známky!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Registrace ochranné známky v kostce

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!