Ručení podnikatele za DPH a na co si dát pozor?

ručení za dph

Kdy vás ohrožuje dodavatelem nezaplacená daň z přidané hodnoty? Jak se vyhnout vzniku či plnění ručitelského závazku?

Ručení patří mezi zajišťovací instituty. Je tedy vázáno na existenci hlavní povinnosti a může být vymáháno teprve v okamžiku, kdy dlužník svůj dluh neuhradí. V podstatě, pokud dodavatel nezaplatí DPH, zaplatí jí za něj odběratel. Tato povinnost nastává, (1) pokud odběratel „měl a mohl vědět“, že dodavatel daň nezaplatí nebo i bez zavinění či nedbalosti (2) za splnění zákonných podmínek (platba pro nespolehlivého plátce, do zahraničí atp.).

Ručení i „bez zavinění“?

Za neodvedenou daň dodavatele ručíte v následujících případech, ať již jste měli a mohli mít podezření. (1) Pokud je dodavatel označen v registru jako nespolehlivý plátce DPH. (2) Platíte-li na účty v cizině. (3) Zvláštnímu režimu podléhají účty dodavatele odlišné od těch zveřejněných v Registru plátců DPH. Přičemž toto se týká plateb vyšších, než je dvojnásobek částky, od níž se povinně platí pouze bezhotovostně. V současnosti (2019) tedy o bezhotovostní převody vyšší než 540.000,- Kč. (4) Nákupy za neobvykle nízkou cenu. (5) Platby zdanitelného plnění „ve virtuálních měnách“ (Bitcoin, Litecoin a podobné). (6) Při nákupu pohonných hmot od distributora neuvedeného v Registru distributorů pohonných hmot.

Mimo případy výše ručíte za neodvedené DPH i vždy tehdy, (a) pokud jste „měli a mohli“ vědět, že daň nebude úmyslně zaplacena, (b) plátce se úmyslně dostane do postavení, kdy nemůže platit, (c) dojde ke zkrácení daně. Finanční správa musí v případném soudním sporu úmysl dokázat a třeba Nejvyšší správní soud stanovuje i nad rámec zákona řadu podmínek, jak komplexní musí posouzení být.

Jak se ručení vyhnout?

Pokud nastane některá z výše uvedených skutečnosti, ručíte jako podnikatelé za odvedení DPH ze strany vašeho dodavatele. Můžete se stále vyhnout tomuto ručení. Můžete totiž zaslat daň dodavatelovu finančnímu úřadu místo jemu. Provedete tím tzv. zajištění daně bez vzniku dalších nákladů. Pokud dodavatel, splňující některou z podmínek výše, nezajištěnou daň neuhradí, budete ji muset zaplatit vy.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Prověřování dodavatelů

Jako prevenci nezbývá nic jiného, než samostatně prozkoumat finanční situaci potenciálního obchodního partnera. K dispozici jsou veřejně dostupné zdroje, zejména obchodní a insolvenční rejstřík. Specializovanou evidencí je Registr plátců DPH (najdete zde), v něm najdete jednak bankovní účty, jež jsou registrované u správce daně a zároveň informaci o tom, zda je daný daňový subjekt veden jako nespolehlivý plátce DPH. Mimo to je možné nahlédnout i do placené Centrální evidence exekucí, získat reference od dalších odběratelů a případně se i osobní návštěvou přesvědčit o skutečné existenci majetkové základny v sídle daného subjektu.

Kritérií pro vznik ručení při nezaplacené dani dodavatele je více a liší se i dle dané skutkové podstaty ručení. Daňoví podvodníci se mohou pokusit vtáhnout solventního podnikatele do řetězce propojených firem a usilují tak o snížení rizika odhalení.

Zajišťovací příkazy a soudní ochrana

Finanční správa může podle daňového řádu vydat zajišťovací příkaz, který má zabránit tomu, aby se majetek daňových subjektů zapojených do daňového podvody ukryl před státní správou. V praxi se jedná buď o zablokování bankovních účtů, nebo přímo o prodej majetku v dražbě. Společně s tím přichází status nespolehlivého plátce a, s největší pravděpodobností, i ztráta obchodních partnerů.

Soudy mohou přezkoumat oprávněnost zajišťovacích příkazů zpětně a v ne ojedinělých případech se stává, že jsou zajišťovací příkazy zrušeny. Bohužel takové mohou probíhat tak dlouhou dobu, že návrat v předchozí stav fungujícího podnikatelského subjektu již není možný. V případě sporu se správce daně nemá většina opravných prostředků přitom odkladný účinek a po dobu probíhajících řízení musí být dluh dlužníka DPH uhrazen. Jinak jej finanční úřad vymáhá i exekučně.

Řešíte spor s finanční správou, zajišťovací příkaz nebo právní spor týkající se daně z přidané hodnoty a souvisejícího ručitelského závazku? Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Ručení podnikatele za DPH a na co si dát pozor?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!