fbpx

Sezóna brigádníků je tady. Jak správně uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti?

Opět začínají letní prázdniny a s nimi sezona brigád. Dobře sepsaná smlouva s brigádníkem chrání jak zaměstnavatele, tak samotné brigádníky. Obsahem by bezpochyby měla být výše dohodnuté odměny, rozsah práce, přestávky v práci, místo výkonu práce a výpovědní doba.  Jak nejlépe nastavit  smlouvu s brigádníky a na co rozhodně nezapomenout? To vše vám objasníme v tomto článku!

Nejčastěji užívaným druhem smlouvy je dohoda o provedení práce a hned v závěsu dohoda o pracovní činnosti. O druhé zmíněné sahají zaměstnavatelé zejména tehdy, pokud potřebují přijmout zaměstnance rychle, například na mimořádnou činnost a za krátkou dobu ho jednoduše propustit. Další nespornou výhodou je skutečnost, že odvody jsou mnohem nižší než při pracovním poměru z klasické pracovní smlouvy.

Dohoda o provedení práce

V rámci dohody o provedení práce je možné odpracovat 300 hodin za kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele. Z toho vyplývá, že takový zaměstnanec může uzavřít podobných dohod klidně deset. Výši výdělku zákoník práce nijak neomezuje. Dohodu mohou obě strany zrušit kdykoli i bez udání důvodu. Když se strany nedohodnou a výpověď je jednostranná, počíná běžet dnem doručení výpovědi  výpovědní lhůta 15 dní. Další výhoda pro zaměstnavatele, proč volit dohodu,  je fakt, že zaměstnavatel nebude proplácet dovolenou, cestovní náklady ani odstupné.

Naše pracovní a další tipy si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Pokud si zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele vydělá částku do 10 tisíc korun za měsíc, nemá povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění. Na tomto pravidle nemění nic ani to, že vydělává částky do 10 tisíc u více zaměstnavatelů současně. Pokud ale má více dohod u jednoho zaměstnavatele, výše výdělků se budou sčítat. Pozor je potřeba si dát u zdravotního pojištění. Je potřeba pohlídat svůj výdělek v každém měsíci, protože pokud to bude méně než zmiňovaných 10 tisíc, zálohu na zdravotní pojištění zaměstnavatel neodvede.

Dohoda o pracovní činnosti

Pokud zaměstnanec bude pracovat více jak 300 hodin ročně, je zde možnost uzavřít dohodu o pracovní činnosti. Zde však narážíme rovněž na určitá omezení.

Zaměstnanec smí vykonávat pouze polovinu stanovené týdenní pracovní doby (posuzováno za celou dobu platnosti dohody, nejdéle však za 52 týdnů). Ve své podstatě se jedná o tzv. poloviční pracovní úvazek. Výhody pro zaměstnavatele spočívají v tom, že může zaměstnat osobu pro pravidelnou činnost jinak než v rámci klasického pracovního poměru. Pokud je dohoda uzavřena jen na maximálně 2 500 korun měsíčně, nemusí zaměstnavatel odvádět žádné sociální ani zdravotní pojištění.

Takovou dohodu lze uzavřít na dobu určitou i neurčitou. Lze ujednat způsob jejího zrušení, nicméně i pokud sjednán není, lze zrušit dohodou stran ke sjednanému dni, jednostranně opět s výpovědní dobou 15 dní.

V dohodě lze sjednat dovolenou a její výměry. Je nutné stanovit pracovní dobu z toho důvodu, aby zaměstnavatel nemusel platit prvních 14 dní náhradu odměny, kdyby byl zaměstnanec v pracovní neschopnosti.

Daňové hledisko

Pokud si v rámci dohody o pracovní činnosti vydělá zaměstnanec do 2500 korun za měsíc, budou se jeho příjmy danit tak, že zaměstnavatel odvede srážkovou daň z příjmu ve výši 15 procent. Nad částku 2500 korun se výplata zdaní zálohou. Zálohou bude pracovník danit kdykoliv, pokud podepíše formulář Prohlášení poplatníka k dani. V takovém případě pak bude snížena záloha o daňová zvýhodnění. Pokud tedy nebude překročen limit 2500 korun měsíčně na dohodu o pracovní činnosti, bude postup stejný jako u odměn z dohody o provedení práce nepřesahující měsíčně 10 tisíc korun. Sníží se tak povinná administrativa zaměstnavatele a nebude zde povinnost podávat daňové přiznání.

Potřebujete pomoci s přípravou kvalitní dohody o provedení práce nebo s řešením jiných záležitostí pracovního práva? Jsme tady!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Sezóna brigádníků je tady. Jak správně uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!