Trestní odpovědnost právnické osoby, a jak jí efektivně předcházet!

compliance trestní odpovědnost

Trestní odpovědnost firmy? Že se vás to netýká?

Pro představu bylo od roku 2012 zahájeno trestní stíhání proti více než 1400 právnickým osobám a nejčastěji uloženým trestem je pak peněžitý trest od 5 tisíc do 5 milionů korun. Vyloučeno není nikdy ani výsledné zrušení společnosti!

I právnická osoba může být potrestána podle trestního zákoníku!

Fakta, která jsou často opomíjena, ale je důležité na ně pamatovat jsou: právnická osoba může být trestně odpovědná za jednání svého jednatele, ředitele, prokuristy, zmocněnce a podobně. Rovněž může být právnická osoba odsouzena i přes skutečnost, že viník doposud odsouzen či vůbec identifikován nebyl. Trestní odpovědnost vždy přechází na nástupce právnické osoby, proto když kupujete společnost, je nutné si ji pořádně prověřit a udělat i právní due diligence. Peněžitý trest může být vymáhán po členech statutárních či kontrolních orgánů v případě, že dojde k porušení péče řádného hospodáře. Informace o uloženém trestu se následně eviduje v rejstříku trestů a je dostupná na portálu veřejné správy, odkud je vymazána dle druhu a výše trestu až po třiceti letech. Tato informace pak vylučuje právnickou osobu z účasti ve veřejných zakázkách, ale mimo to i snižuje důvěryhodnost mezi lokálními a zahraničními partnery.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Zamezte páchání trestné činnosti preventivními opatřeními

Velmi žádoucí je přijetí opatření, kterýmiž se efektivně dá předejít riziku spáchání trestné činnosti přičitatelné právnické osobě. Mezi ně patří cílené zamezování vedoucí k riziku vzniku trestní odpovědnosti. Dále se jedná o vyhledávání, identifikaci a hlášení protiprávního jednání a včasnou reakci na ně. Důležité je rovněž zmínění revizí a aktualizací pravidel v návaznosti na zjištěné incidenty. Doporučujeme pravidelně školit odpovědné osoby, kontrolovat plnění interních pravidel a zavedená pravidla reflektovat v návaznosti na změnu legislativy.

Vytvořte si u vás ve firmě compliance program!

Nejdůležitější položkou na vašem check-listu by tak měl být kvalitní compliance program. Nastavený program však je potřeba realizovat v praxi a nenechat ho pouze na papíře. Pravidelné kontroly a školení jsou ideálním postupem.

Rádi vám pomůžeme vaše zaměstnance proškolit a poradíme vám, jak rizika ve vašem typu podnikání eliminovat.

Potřebujete pomoci s efektivním nastavením compliance programu ve vaší firmě a omezit trestněprávní rizika? Ozvěte se nám!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Trestní odpovědnost právnické osoby, a jak jí efektivně předcházet!

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!