Možná se zamýšlíte, na co určovat rodičovství, že rodiče jsou přeci jasní. Většinou ano, ale ne vždy je odpověď na otázku rodičovství tak jednoznačná a přímočará jako třeba ve vašem případě nebo v případě vašich známých. Jak se při sporném určování rodičovství postupuje, to si řekneme v tomto článku.
Sporné je většinou otcovství
Je pravdou, že většina sporů vzniká v rovině otcovství. Definice matky je v českých zákonech prostá – matkou dítěte je žena, která dítě porodila. A totožnost matky je téměř vždy (mimo tzv. utajený porod) zcela známa. Spory o tom, kdo je matkou dítěte, jsou tak pro soudy spíše raritní záležitostí.
Horší je situace u otcovství. Ač se jedná o situaci nechtěnou, rodný list dítěte nemusí vůbec otce obsahovat. Existuje několik předpokladů, tzv. domněnek, které vycházejí z pravděpodobnosti toho, kdo by mohl být otcem dítěte. Pojďme se na tyto tři domněnky otcovství podívat.
Manžel matky dítěte
První domněnka otcovství svědčí manželovi matky. Narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí 300. dne po zániku manželství a dalších situacích, které zákon předpokládá, je automaticky otcem manžel matky.
V případě, že je vedeno řízení o rozvodu manželství a dítě se narodí v době mezi zahájením řízení o rozvodu a 300. dnem po rozvodu, je možné, aby bývalý manžel prohlásil, že není otcem dítěte a zároveň jiný muž prohlásil, že je otcem dítěte. Ve zkratce jde o situaci, kdy má matka již nového přítele, se kterým otěhotní a tento nový přítel může prohlásit, že je otcem dítěte. Jde tak především o obranu manžela, který by byl jinak brán jako otec. Takové prohlášení však musí manžel a nový přítel učinit před soudem.
Umělé oplodnění
Zákon pamatuje i na skutečnost, kdy je dítě počato umělým oplodněním svobodné ženě. V takovém případě se má za to, že je otcem muž, který dal k umělému oplodnění souhlas.
Souhlasné prohlášení muže a ženy
Pokud nedojde k určení otcovství ani jedním z výše uvedených způsobů, je třeba, aby byla užitá druhá domněnka otcovství. Ta je založena na autonomii vůle muže a ženy a stanoví, že otcovství může být založeno i souhlasným prohlášením muže a ženy před matričním úřadem. Navíc, tímto způsobem lze rovněž určit otcovství i k dítěti, které se prozatím nenarodilo. Tato možnost je v dnešní době využívána čím dal častěji, a to i z důvodu, že velká část dětí se nerodí do manželství, nýbrž nesezdaným párům. Souhlasné prohlášení rodičů musí být učiněno před soudem nebo před matričním úřadem. Je zdarma a lze ho učinit pouze jednou, přičemž ho není možné vzít zpět.
Určení otcovství soudem
Poslední možností, jak určit otcovství, je pak určení otcovství soudem. Navrhnout soudu určení otcovství může jak matka nebo dítě, tak také otec, který tvrdí, že je otcem.
Lze však říci, že ve valné většině případů k žádným problémům ohledně určování rodičovství nedochází. Pokud ale pochybnosti nastanou nastává jedna z již výše popsaných skutečností:
- Za otce se považuje manžel matky dítěte, případně nový přítel matky, kdy ten otcovství uzná.
- Otcem může být muž, který dal souhlas s umělým oplodněním matky.
- Otcovství může být rovněž založeno společným prohlášením mužem a ženy před matričním úřadem nebo soudem, případně může o otcovství rozhodnout soud sám.
Potřebujete pomoc v oblasti určování rodičovství, nebo potřebujete poradit, jak postupovat v případě určení či popření otcovství? Neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek