Ověření podpisu je formální potvrzení, že podpis na dokumentu byl skutečně proveden danou osobou. V dnešní době je úředně ověřený podpis požadován při mnoha různých transakcích a právních úkonech. Kde všude vám mohou podpis ověřit a kde je to nejvýhodnější? To se dozvíte v tomto článku.
Co je to ověření podpisu a k čemu slouží?
Ověření podpisu, často označované jako legalizace, je jednoduchý právní úkon, který je klíčový pro mnoho situací, kde je potřeba potvrdit, že určitá osoba skutečně podepsala dokument, který předkládá. Jinak řečeno – ověření podpisu zajišťuje, že dokumenty, které mohou mít různé právní důsledky, jsou autentické a podepsané oprávněnou osobou. Tento proces je důležitý zejména při uzavírání smluv, udělování plných mocí nebo při dalších právních úkonech, kde je potřeba zajistit pravost a autenticitu podpisu.
Legalizace je nezbytná k ochraně před podvody a zneužitím dokumentů. Například, pokud někdo uzavírá smlouvu o prodeji nemovitosti, obě strany obvykle požadují ověření podpisů, aby se ujistily, že žádná z nich nezpochybní pravost dokumentu později.
Jaký je rozdíl mezi ověřením podpisu (legalizací) a vidimací?
Vedle ověření podpisu existuje ještě další úkon zvaný vidimace, což je ověření shody opisu nebo kopie s originálem. Zatímco legalizace se zaměřuje na autentizaci podpisu, vidimace potvrzuje, že kopie dokumentu odpovídá originálu.
Vidimace je užitečná, pokud potřebujete předložit více kopií určitého dokumentu, například při jednání s úřady nebo při podání žádostí. Většina z vás se jistě už setkala s tím, že k přihlášce na vysokou školu podávala úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení.
Důležité je dodat, že proces vidimace se nevztahuje na obsah dokumentu a nezkoumá pravdivost informací uvedených v něm, ale zaměřuje se pouze na jeho vzhledovou shodu s originálem.
Oproti tomu legalizace zase potvrzuje, že konkrétní osoba podepsala daný dokument.
Kde podpis ověřit a kolik to stojí?
V České republice mohou podpisy ověřovat krajské úřady, matriční úřady, notáři a advokáti, ale asi nejlepší možností, jak podpis ověřit, je využití služby Czech POINT, kterou najdete na vybraných poštách, pobočkách Hospodářské komory, ale také na obecních a městských úřadech.
Nejrychlejší bývá ověřit podpis právě na úřadě, kde většinou není tak velké množství lidí, jako třeba na poště. Navíc proces ověření na poště je z naší zkušenosti většinou zdlouhavější, než ten na úřadě.
Ceny za ověření podpisu se mohou lišit podle toho, kde je úkon proveden. Nejpříznivější cenu získáte právě na Czech POINTech. Od 1.1.2024 se sice díky novele zákona poplatek zvýšil ze 30 na 50 Kč za jeden podpis, ale stále můžeme hovořit o levné záležitosti. U notářů/advokátů může být cena vyšší, což může zahrnovat i další poplatky za služby. Je proto vhodné si předem ověřit konkrétní podmínky u příslušného úřadu nebo notáře.
Apostilace
Je také důležité vědět, že některé dokumenty určené k použití v zahraničí (nejčastěji výpisy z rejstříku trestů či výpisy z obchodního rejstříku), mohou vyžadovat dodatečné ověření – nejdříve superlegalizaci a poté tzv. apostilaci které potvrzuje, že dokument je právně závazný i mimo území České republiky.
Potřebujete připravit či zrevidovat kupní smlouvu? Neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek