Ústavní soud v nálezu sp. zn. I. ÚS 605/24 ze dne 19. 11. 2024 řešil ústavní stížnost rodičky a duly, které byly uznány vinnými z usmrcení dítěte během domácího porodu. Stěžovatelky byly uznány vinnými z přečinu usmrcení z nedbalosti, kterého se dopustily tím, že při porodu v domácím prostředí svým nedbalostním jednáním způsobily smrt dítěte. Ústavní soud se v tomto nálezu poprvé zabýval trestní odpovědností rodičky a duly za smrt dítěte při porodu v domácím prostředí. Ústavní soud dále definoval základní rámec postavení duly, jejíž činnost není v rámci českého právního řádu definována a legálně upravena.
Okolnosti domácího porodu
Během domácího porodu došlo k usmrcení dítěte. Rozhodné skutečnosti pro posouzení případu spočívaly v tom, že těhotenství a následný porod byl provázen riziky, kterých si byla rodička a dula vědomy. Rodičkou byla žena ve vyšším věku, přičemž před sebou měla první porod. Dítě bylo v nevhodné poloze, kvůli které musel porod proběhnout koncem pánevním. Porodnice kvůli všem těmto rizikovým faktorům doporučovala porod císařským řezem, ale s ohledem na přání rodičky ji porodnice nabídla, že se v nemocnici pokusí o přirozený porod. Rodička si však porod v nemocnici nepřála, a proto se rozhodla pro porod doma s asistencí duly bez porodní asistentky.
Dula se dle soudů dopustila trestného činu tím, že překročila své profesní oprávnění a působnost, vyšetřila rodičku, čímž si musela být vědoma rizikového průběhu, nevhodně vedla porod a nevhodně manipulovala s dítětem. Rodička se trestného jednání dopustila tím, že i přes vědomí rizikových faktorů a problémový průběh porodu rodička trvala na domácím porodu, pozdě zavolala záchrannou službu a tím způsobila usmrcení dítěte.
Posouzení Ústavním soudem
V průběhu řízení bylo prokázáno, že důvodem smrti novorozence byl nepostupující porod a utlačený pupečník právě v průběhu probíhajícího porodu. Ústavní soud v nálezu souhlasil s právním posouzením Nejvyššího soudu, dle kterého byl novorozenec chráněn od okamžiku, kdy alespoň částečně začal opouštět matčino tělo, tedy po spuštění porodu. V tomto konkrétním případě dítě již nebylo plodem, za jehož usmrcení není těhotná žena trestně odpovědná, ale dítětem, které požívá právní ochrany.
Žena má právo rozhodnout se o porodu
Ústavní soud se dále vyjádřil k právu ženy rozhodnout se svobodně o okolnostech porodu. Otázka výběru místa a dalších okolností porodu spadá pod rozsah práva ženy na ochranu jejího soukromého a rodinného života. Tato svoboda rozhodovat o okolnostech porodu není neomezitelná a bezbřehá. Limitem svobody ženy rozhodovat o průběhu porodu může být například zájem na bezpečném porodu a zdraví dítěte, jak judikoval Ústavní soud ve svých dřívějších rozhodnutích.
Ústavní soud tímto nálezem stanovil některé ústavněprávní limity posuzování trestní odpovědnosti v souvislosti s domácími porody. Ústavní soud konstatoval, že by bylo skutečně ústavně nepřípustné, pokud by žena byla kriminalizována za rozhodnutí porodit dítě mimo nemocnici. Dovolenost domácích porodů však sama o sobě nevylučuje, aby byl jejich realizací spáchán trestný čin.
Ústavní soud dále konstatoval, že rodička v domácím prostředí nemůže být bez dalšího odsouzena z přečinu usmrcení, aniž by bylo bez jakýchkoli pochybností prokázáno její zavinění. Dle Ústavního soudu nelze dovodit trestněprávní odpovědnost rodičky za usmrcení z pouhé premisy, že jsou domácí porody považovány za rizikovější. V posuzovaném případě to znamenalo dokázání vědomosti o všech konkrétních rizicích, v jejichž důsledku bylo více či méně pravděpodobné usmrcení dítěte.
Dula nemá zdravotnické vzdělání
Ústavní soud uzavřel, že úkolem dul je poskytovat matce různorodou podporu, zejména pak psychickou. Roli dul Ústavní soud již v minulosti uznal za legitimní a za potenciálně důležitou pro rodičky. Dula se však odlišuje od porodních asistentek tím, že jí chybí zdravotnické vzdělání. A právě kvůli překročení limitů profese duly, byla v posuzovaném případě uznána vinnou.
Ústavní soud uzavřel, že uplatňování trestního práva jako ultima ratio nesmí vést k situaci, kdy se jednotlivec dovoleným jednáním automaticky vystavuje riziku trestního postihu za případně nastalou újmu. Domácí porody jsou dle Ústavního soudu legální a bylo by protiústavní, pokud by každá žena byla nucena rodit v nemocnici jen proto, že je to odbornou veřejností považováno za bezpečnější.
Řešíte složité právní záležitosti a potřebujete pomoci? Neváhejte se na nás obrátit!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek