Blíží se čas Vánoc a s ním i očekávání zasloužených bonusů a odměn. Jak ale zjistit, zda na ně máte skutečně nárok? A co dělat, pokud se zaměstnavatel rozhodne bonus nevyplatit?
V našem článku najdete vše, co potřebujete vědět o nárokových a nenárokových složkách mzdy, o právech zaměstnanců při výplatě vánočních prémií a jak se bránit, pokud vám zaměstnavatel odměnu neprávem odepře.
Bonusy, prémie…jak to vlastně je?
Bonusy, prémie či odměny vyplácí ke konci roku svým zaměstnancům mnoho společností. Nejedná se však o pojem, který by do praxe zaváděl zákoník práce. V rámci odměňování jsou zaměstnavatelé poměrně svobodní a mají možnost ohodnocovat zaměstnance i mimo sjednanou mzdu. Prémie, bonusy nebo odměny jsou benefitem, který určuje sám zaměstnavatel, nejčastěji ve vnitřních předpisech. Lze je však sjednat i přímo v jednotlivé pracovní smlouvě, dohodě o bonusu nebo například v kolektivní smlouvě.
U těchto benefitů rozlišuje, zda se jedná o nárokovou nebo nenárokovou složku mzdy. Pokud se jedná o nenárokovou složku mzdy, je často uvedena slovy, že zaměstnavatel ji může poskytnout. O tom, zda bude nenároková složka mzdy vyplacena, rozhoduje vždy zaměstnavatel.
Nároková a nenároková složka mzdy
U nárokové složky mzdy platí, že je zaměstnavatel povinen ji vyplatit při splnění určitých skutečností. Typicky jde o případy, kdy zaměstnavatel stanoví jistá kritéria, a pokud dojde k jejich dosažení, zaměstnanci vzniká nárok na odměnu, aniž by o nich musel zaměstnavatel rozhodnout. Typicky se jedná o dosažení fakturačního cíle, nebo o získání určitého počtu nových klientů.
Nenároková složka mzdy se naopak vyznačuje tím, že nárok na ní je závislý na rozhodnutí zaměstnavatele a jedná se tak o fakultativní plnění ze strany zaměstnavatele, ke kterému však není ze žádného důvodu povinen. Může se tak jednat o odměnu za mimořádné pracovní úsilí nebo za výjimečné pracovní výsledky. Nárok na tuto část mzdy zaměstnanci vzniká teprve v okamžiku, kdy zaměstnavatel rozhodne o jeho přiznání.
Pro odlišení nárokové a nenárokové složky mzdy není určující, jak zaměstnavatel danou prémii nazve, ale jak je reálně definována, tedy jaký je způsob jejího výpočtu nebo přiznání.
Kdy se bránit proti rozhodnutí zaměstnavatele nevyplatit vánoční bonus?
Pokud se zaměstnavatel rozhodne, že vám nevyplatí odměnu z důvodu, že v termínu výplaty bonusu jste ve výpovědní době nebo s vámi byla uzavřena dohoda o rozvázání pracovního poměru, jedná se ze strany zaměstnavatele o porušení povinnosti rovného zacházení se zaměstnanci v oblasti odměňování. Rozhodující pro posouzení, zda je jedná o poručení povinnosti rovného zacházení je skutečnost, zda se jedná o nárokovou nebo nenárokovou složku mzdy.
Pokud se domníváte, že došlo k porušení povinností zaměstnavatele a tím bylo zasaženo do vašich práv, můžete se obrátit na inspekci práci, která jednání zaměstnavatele vyšetří. V případě pochybení hrozí zaměstnavateli pokuta. Inspekce práce však nemůže nařídit zaměstnavateli, aby odměnu vyplatil, a proto je nutné obrátit se s nárokem na soud.
Tip na závěr
Při posuzování vašich nároků je na prvním místě důležité zjistit, zda se jedná o nárokovou nebo nenárokovou složku mzdy. Pokud se jedná o nárokovou složku mzdy, zaměstnanci na ní vzniká nárok při splnění stanovené podmínky a zaměstnavatel je povinen ji vyplatit do jednoho měsíce ode dne, kdy nárok na výplatu prémie vznikl.
Pokud zjistíte, že vám nebyla vyplacena prémie, na kterou však máte podle pracovní smlouvy nebo podle vnitřních předpisů nárok, nebo pokud zaměstnavatel porušil povinnost rovného odměňování zaměstnanců, můžete se se svým nárokem obrátit na soud, který o něm rozhodne. Případy z pracovního práva jsou poměrně komplikované a pomoc zkušeného advokáta jen zvyšuje šanci na úspěch.
Pokud si nejste jisti, zda vám zaměstnavatel neprávem odepřel vánoční bonus, obraťte se na nás a my zajistíme, aby vám bylo od zaměstnavatele zaplaceno vše, na co máte nárok!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek