“Koupili jsme si byt s plánem ho pronajímat a pak se do něj přestěhovat. Proto jsme neměli problém, když jsme se od majitele bytu (prodávajícího) dozvěděli, že v bytě má dlouhodobého nájemníka. Jak jsme byt převzali, zjistili jsme, co je nájemník zač. Neplatí nebo platí se zpožděním, špatně se s ním komunikuje. Chceme s ním smlouvu ukončit. Další věcí je to, že kauce byla sjednaná na 2 nájmy, takže se nájemník odkazuje i na to, že hradit nájem už nemusí, že to kauce pokryje. Kauci jsme ale od původního majitele nedostali, odmítá nám ji poslat s tím, že o ni hned v úvodu ponížil kupní cenu bytu.”
Klient za námi přišel ve chvíli, kdy se snažil co nejrychleji a nejefektivněji rozloučit s nájemníkem a vymoci z něj dlužné nájemné. Řešili jsme s ním tedy vypovězení nájmu, vystěhování nájemníka a vymáhání pohledávky. Také jsme zjistili, že nájemník má v bytě trvalý pobyt, tedy bylo nutné i jeho odhlášení z této adresy. Těmto problémům lze předejít, a to řádným prošetřením stavu a závazků nemovitosti i prodávajícího. Na nájemníka by se mělo myslet i v kupní smlouvě a rozhodně nespoléhat na to, co jste si s prodávajícím řekli mezi čtyřma očima a co vám slíbil. Původní majitel (pronajímatel) nemá ze zákona povinnost vám jistotu (kauci) zaslat, a proto je nutné si tuto povinnost vyjasnit ve smlouvě.
Ocitli jste se v podobné situaci? Rádi vám pomůžeme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek