Máte pohledávku po splatnosti vůči jinému podnikateli? A víte, že máte právo požadovat paušální náhradu nákladů ve výši 1 200 Kč za vymáhání pohledávky v obchodních vztazích? V dnešním článku vám blíže přiblížíme, o co se jedná a jak tuto paušální náhradu uplatnit.
Směrnice o postupu proti opožděným platbám v obchodních transakcích
Nárok na paušální náhradu nákladů má svůj původ v evropské legislativě. Směrnice uložila členským státům povinnost, aby zajistily, že v případě prodlení v obchodněprávních vztazích, obdrží věřitel paušální částku ve výši alespoň 40 EUR. Cílem směrnice je zajištění stability v obchodních vztazích, neboť opožděné platby představují porušení smluvní povinnosti a narušují udržitelnost a stabilitu na trhu.
V českém prostředí směrnici provádí nařízení vlády, které stanovuje, že ve vztazích mezi podnikateli nebo ve vztazích mezi podnikateli a zadavateli veřejných zakázek, má věřitel nárok na paušální částku ve výši 1 200 Kč.
Kdy tento nárok vzniká a jak ho uplatnit
Nárok na paušální částku vzniká v okamžiku prodlení dlužníka. Pokud byla sjednaná splatnost a dlužník svoji povinnost včas nesplnil, dostal se do prodlení a věřitel může požadovat nejen úroky z prodlení, ale také paušální částku ve výši 1 200 Kč. Tato částka je daná a neměnná, ale můžete ji uplatnit ke každé faktuře po splatnosti. Avšak pouze za předpokladu, že se jedná o vztah mezi podnikateli nebo podnikatelem a zadavatelem veřejných zakázek.
Paušální částka představuje příslušenství pohledávky a je možné ji nárokovat již v předžalobní výzvě. Pokud dlužník vymáhanou povinnost neuhradí ani na základě předžalobní výzvy, je nutné podat žalobu k obecnému soudu, ve které lze žalovat jak jistinu, úroky z prodlení, paušální částku ve výši 1 200 Kč, tak i náklady řízení při zastupování advokátem. O právu na náhradu těchto nákladů soud rozhodne v samostatném výroku a uloží dlužníkovi – žalovanému povinnost uhradit jak jistinu, tak i příslušenství pohledávky.
Je dobré mít na paměti, že nárok na paušální částku nepodléhá podmínce uplatnění v předžalobní výzvě a je proto možné tento nárok požadovat až v žalobě, aniž by byla zaslána předžalobní výzva.
Nejednotná rozhodovací praxe soudů
V řízení před soudem však nastává jeden zásadní problém. Rozhodovací praxe soudů není jednotná v otázce, jak přiznávat náhradu nákladů řízení v případě, že byl uplatněn i nárok na paušální náhradu. Odborná veřejnost se v zásadě dělí na dva tábory. První tábor zastává názor, že pokud je současně uplatňována paušální náhrada nákladů a náhrada nákladů řízení, je nutné náhradu nákladů řízení ponížit o částku 1 200 Kč. Druhý tábor zastává názor, že vedle paušální náhrady lze požadovat také plnou náhradu nákladů řízení. Dle zastánců tohoto táboru soud přiznává jak plnou výši paušální náhrady, tak i plnou výši náhrady nákladů řízení.
Extrémním, avšak ne tolik častým postupem soudu je situace, kdy soud v případě uplatnění nároku na paušální náhradu odmítne přiznat náhradu nákladů řízení, byť i ve snížené částce, a to z důvodu, že byly uplatněny paušální náklady, které dle jeho názoru musí zahrnovat veškeré náklady soudního řízení. Takový soud by přiznal pouze částku ve výši 1 200 Kč, ačkoliv by náklady řízení mohly dosahovat desetitisíců korun. Takový názor jde však zcela mimo účel směrnice i prováděcího nařízení.
Jak tedy nárok uplatnit?
Pokud máte pohledávku po splatnosti, vyplatí se žalovat jak jistinu, tak i příslušenství pohledávky. Při uplatňování paušální náhrady ve výši 1 200 Kč je vhodné upozornit soud na judikaturu, která zásadně přiznává jak paušální náhradu, tak i náhradu nákladů řízení.
Náš tip:
Dle rozhodovací praxe soudů je v zásadě možné uplatňovat paušální náhradu ve výši 1 200 Kč za každou jednotlivou fakturu po splatnosti. Pokud máte více faktur po splatnosti vůči jednomu smluvnímu partnerovi, dbejte na to, abyste uplatnili veškeré příslušenství, které vám přísluší.
Dluží vám někdo peníze a vy si nevíte rady? Nebojte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek