Jak se Ústavní soud v aktuálním nálezu vyjádřil k otázce valorizace vnosů při vypořádání společného jmění manželů? Toto klíčové rozhodnutí ovlivňující vypořádání majetku po rozvodu rozebereme podrobněji níže.
Ústavní soud České republiky a jeho funkce
Ústavní soud ČR je jedním z klíčových pilířů české justice a má zásadní roli v ochraně ústavnosti. Jeho hlavní úlohou je přezkoumávat, zda právní předpisy a rozhodnutí státních orgánů odpovídají Ústavě ČR, Listině základních práv a svobod, a mezinárodním závazkům České republiky. Ústavní soud může zrušit právní předpis nebo soudní rozhodnutí, pokud dojde k závěru, že je v rozporu s ústavními normami. Kromě toho řeší i stížnosti občanů, kteří se domnívají, že jejich ústavní práva byla porušena, a má také kompetenci rozhodovat o kompetenčních sporech mezi jednotlivými složkami státní moci. Tento soud tak zajišťuje, aby výkon státní moci i právní předpisy byly v souladu se základními principy demokratického právního státu.
Nový nález Ústavního soudu
Ústavní soud se v nálezu ze dne 11. 9. 2024, sp. zn. Pl. ÚS 23/24 zabýval otázkou, jak při vypořádání společného jmění manželů (dále jen „SJM“) zohlednit zvýšení nebo snížení hodnoty výhradního majetku, který jeden z manželů vynaložil na společný majetek.
Ústavní soud se zabýval rozhodnutím Nejvyššího soudu, který dle jeho názoru nesprávně interpretoval ust. § 742 občanského zákoníku, které upravuje pravidla pro vypořádání SJM s ohledem na snížení nebo zvýšení hodnoty výlučného majetku vneseného do společného majetku.
Rozhodnutí se týkalo bývalých manželů, kteří uzavřeli manželství v roce 1988. Manžel v roce 1990 prodal dům, který byl v jeho výlučném vlastnictví a obdržel za něj částku ve výši 182 194 Kč. Následně z těchto prostředků koupil s manželkou rodinný dům, který se stal společným majetkem. V roce 2017 se manželé rozvedli a předmětem řízení o vypořádání SJM byl mj. rodinný dům, který manželé koupili z prostředků manžela. Soudy přiznaly manželovi pouze částku ve výši 171 816 Kč, což byla částka, kterou v roce 1990 použil výlučně ze svého vlastnictví na koupi společného rodinného domu. Výši této částky soud přiznal i přes to, že v době řízení o vypořádání SJM hodnota rodinného domu dosahovala téměř 10 milionů.
Nejvyšší soud v předmětné věci pomocí teleologického výkladu dovodil, že se ustanovení § 742 odst. 2 občanského zákoníku použije pouze v případě, že si manželé valorizaci předem dohodnou. Dle Ústavního soudu Nejvyšší soud popřel zavedený princip obohacení pro valorizaci vnosů do SJM. Pravidlo, které bylo stanoveno jako základní, Nejvyšší soud přetvořil na výjimku, která se uplatní pouze v případě, kdy si tak ujednají manželé. Nejvyšší soud tak dotvořil zákon, aniž by pro to byly dány předpoklady. Ústavní soud tak napadené rozhodnutí zrušil pro rozpor s Listinou základních práv a svobod a vrátil věc k projednání.
Co jsou to vklady z výlučného vlastnictví do SJM?
Vnosy jsou pohledávky mezi SJM a výhradním majetkem jednoho z manželů navzájem. Vnos jako pohledávka v sobě však zahrnuje jistá specifika. Nejvyšší soud vnos definuje jako pohledávku jednoho manžela, která nesměřuje vůči druhému manželu, ale vůči celé mase SJM. Jiní zas popisují vnos jako právo, které spočívá ve vrácení vložených prostředků.
Dle ust. § 742 každý z manželů nahradí při vypořádání zaniklého SJM to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek a každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek. Ustanovení § 742 OZ se uplatní pouze v případě, že se manželé nedohodnou sami nebo v případě, že se neuplatní domněnka vypořádání.
Prokázání vnosů může být před soudem v některých případech problematické, zejména v situaci, kdy neexistuje listinný důkaz o takovém jednání. Obecně stačí předložit smlouvy o dílo, kupní smlouvu, nebo i výpis z účtu. Posloužit mohou i fotografie nebo svědecké výpovědi.
Pokud potřebujete pomoci s rozvodem a rozdělením majetku, neváhejte se na nás obrátit!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek