Pojem vyšší moc, až donedávna víceméně abstraktní a ve smluvních ujednáních spíše opomíjený, díky koronavirové pandemii ukázal, proč je tolik důležité na něj při sjednávání dodavatelsko-odběratelských smluv myslet.
Co to vlastně je vyšší moc?
Zákon vyšší moc nijak zvlášť detailně nedefinuje, ale v zásadě znamená nějakou neobvyklou a v době vzniku závazku nepředvídatelnou okolnost, která je na vás (pokud se jí dovoláváte) nezávislá a jejímž důsledkům jste nemohli zabránit, i když jste vynaložili veškerou možnou péči. Vy si ale smluvně můžete definici vyšší moci upravit, například tak, že za ni budete považovat pouze určité, ve smlouvě vyjmenované situace.
Proč je to dobré?
Obsažení doložky vyšší moci přímo ve smlouvě vám jako dodavateli dává lepší výchozí pozici, zvlášť upravíte-li si s druhou stranou postup, kterým se v případě nepředvídatelné události budete řídit. Nejčastěji to bude znamenat to, že vy jako dodavatel nebudete v prodlení s plněním smluvené povinnosti, ačkoli byste normálně byl. Ale pamatujte na to, že ona nemožnost splnění musí být v přímé souvislosti s nastalou okolností, která vám řádné splnění znemožnila.
Co mám dělat, když ji moje dosavadní smlouvy neobsahují?
Nemáte ve vašich smlouvách zakotvenou doložku vyšší moci? Nezoufejte! Pro takové případy vám občanský zákoník poskytuje několik možností, jak vás a vaše podnikání alespoň z části ochránit, kdyby nějaká taková neobvyklá okolnost nastala.
Jednou z nich je možnost zprostit se povinnosti nahradit druhé straně škodu vzniklou z toho, že svoji část smlouvy nesplníte. V takovém případě ale musíte prokázat, že k vyšší moci skutečně došlo a že vám absolutně zabránila plnit, ale také že daná překážka nevznikla v důsledku vašich osobních poměrů anebo že jste v době jejího vzniku nebyli už v prodlení. Své povinnosti závazek splnit se však nezbavíte.
Dalším způsobem, který vám může pomoci, jsou ustanovení občanského zákoníku týkající se podstatné změny okolností. Pokud je použijete, máte právo vůči druhé straně žádat obnovení jednání o již uzavřené smlouvě. Musíte však prokázat, že daná změna založila ve vašich vzájemných právech a povinnostech zvlášť hrubý nepoměr – např. neúměrným zvýšením nákladů na plnění nebo neúměrným snížením hodnoty předmětu plnění.
Dejte si ale pozor na to, abyste si ve smlouvách neujednali převzetí rizika vyplývajícího z podstatné změny okolností. Tam už vás totiž ani občanský zákoník nezachrání.
Náš tip:
Vyšší moc – váš zachránce
Bojíte se, že se zavážete k něčemu, co v budoucnu nebudete schopni splnit, kdyby náhodou zase přišla pandemie? Zakotvěte do svých smluv ustanovení o vyšší moci a nezapomeňte ji řádně a důkladně definovat. Odpadne vám tak nutnost složitě prokazovat, že daná situace je pro vás naprosto nepřekonatelnou překážkou.
Rádi byste si nastavili smlouvy s vašimi dodavateli? V těchto ale i dalších případech se můžete obrátit na nás.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek