fbpx

Vzorové smlouvy na internetu x sepsání smlouvy advokátem

smlouvy od advokáta

V dnešní době, kdy má člověk přístup prakticky k neomezenému množství informací prostřednictvím internetu, se může zdát, že si poradí téměř s jakýmkoliv problémem bez pomoci odborníka. V některých oblastech to platit může, v jiných však nikoliv. Uvedeme jeden absurdní příklad. Na internetu si můžete například najít popis postupu, jak vyoperovat z těla slepé střevo. Nikdo se o takový zákrok však doma pokoušet nebude. Podobné je to i s právními službami. Na první pohled se může zdát, že „právničina“ je jednoduchá oblast, a že se správným internetovým vzorem si se smlouvou poradí každý sám. Opak je však pravdou. Právě odborné znalosti advokáta mohou být tím klíčovým faktorem, který ovlivní vaše budoucí postavení po podpisu smlouvy.

Vzorové smlouvy na internetu jako velké riziko

Vezměme si příklad kupní smlouva. Pokud se rozhodnete při prodávání nebo koupi použít vzor smlouvy stažené z internetu zdarma, vystavujete se velkým rizikům. Nakonec se takový právní experiment se staženou smlouvou může velmi prodražit. Nelze tvrdit, že advokáti jsou bezchybní. Riziko vzniku chyby ve smlouvě je však minimalizováno, a kdyby se přeci jen chyba vyskytla, odpovídá advokát za škodu, kterou klientovi způsobil při výkonu advokacie.

Jaká jsou rizika stažených smluv z internetu?

Pojďme si projít jednotlivá rizika, která číhají ve smlouvách stažených z internetu. Tím nejzávažnějším problémem je zejména jejich aktuálnost. Internetové vzory jsou často zastaralé a operují s právními předpisy, které už nejsou platné, což samozřejmě laici většinou neví, protože nesledují aktuální vývoj legislativy. V současné době, tedy zhruba tři roky od účinnosti nového občanského zákoníku, se stále objevují vzory sepsané podle starého občanského zákoníku. Laik možná ani rozdíl nepozná, přitom rozdíl je propastný. Stará právní úprava byla totiž nastavena tak, že co si smluvní strany ustanoví ve smlouvě, to platí. Ostatní věci nebyly víceméně příliš důležité. Zjednodušeně řečeno, platilo pravidlo „co je psáno, to je dáno“. S nabytím účinnosti nového občanského zákoníku se však přístup změnil na zcela opačný. Tedy, že platí vše, co je uvedeno v zákoníku a strany si ve smlouvě musí jednotlivá, jim nevyhovující, ustanovení vyloučit, protože pokud tak neučiní, budou automaticky platná. Pro správné nastavení smlouvy je tedy nutná znalost všech pravidel, která vyplývají z občanského zákoníku. A takové znalosti nelze po laikovi požadovat.

Formální chyby ve smlouvě

Dalšími nástrahami internetových smluv můžou být formální chyby a jiné nepřesnosti nebo také chybějící důležité formulace. Často se také může stát, že pokud se dáte do přepisování různých částí vzorových smluv, může výsledná smlouva obsahovat navzájem rozporná či nesmyslná ustanovení nebo může v různých částech obsahovat nejednotnou terminologii. Toto byly spíše vady formální. Materiální nesprávnosti ve smlouvě můžou však způsobit mnohem fatálnější následky. I dlouho po uzavření smlouvy se může zdát, že vše je v pořádku a smluvní strany nemají problém. V momentě, kdy dojde ke sporu, se může všechno otočit. Smluvní strany po letech vytáhnou podepsané smlouvy z šuplíku a zjistí, že smlouva je pro ně nakonec nevýhodná a že se nemůžou domoci toho, co by vlastně chtěli. V takové chvíli začnou lidé vyhledávat odbornou advokátní pomoc, přestože by se tomu dalo snadno předejít, pokud by smlouva byla odborníkem již sepsána.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Pozor na smlouvy od advokáta protistrany

Pozor si musíte dát i tehdy, jestliže je smlouva sepsána advokátem strany, se kterou smlouvu uzavíráte. V takovém případě postupujte obzvlášť obezřetně a raději vyhledejte radu advokáta. Může se totiž stát to, že smlouva nebude vůbec svědčit ve váš prospěch, ale vy to vlastně nepoznáte. V takovém případě vyhledejte advokáta, který Vám vysvětlí, co pro Vás z každého konkrétního ustanovení bude vyplývat a zdali by nebylo lepší věc ošetřit jiným způsobem, který by více svědčil ve Váš prospěch.

Smlouvy uzavírejte s asistencí advokáta

V neposlední řadě Vás může sepsání a uzavření smlouvy za asistence advokáta ochránit před nepoctivým jednáním druhé smluvní strany a v jiných obdobných situacích. Může se například stát, omylem nebo úmyslně, že znění smlouvy, které budete podepisovat, nemusí být stejné. V horším případě se může stát, že se Vás druhá strana pokusí podvést a podstrčí Vám k podpisu jiné znění smlouvy, než jaké bylo původně dohodnuté a sepsané. I v těchto situacích Vám přítomnost advokáta zajistí, že k tomu nedojde.

Na všechno advokáta nepotřebujete

Je tedy na každém, aby se rozhodl, zda služby advokáta využije nebo ne. Při takovém rozhodování je nutné posoudit složitost smlouvy, protože pro některé bagatelní případy není advokát nutný. Naopak, pokud se jedná například o prodej a koupi nemovitosti, je lepší na smlouvě nešetřit. V porovnání s cenou nemovité věci jsou náklady na sepsání kupní smlouvy zanedbatelné. V takovém případě Vám advokát ušetří starosti i Váš čas, protože se může postarat i o záležitosti s převodem nemovitosti souvisejícími.

Smlouvy připravené advokátem? Pomůžeme Vám!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Vzorové smlouvy na internetu x sepsání smlouvy advokátem

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!