V oblasti pracovního práva pravděpodobně neexistuje složitější věc než skončení pracovního poměru. Navíc, skončení pracovního poměru není většinou příjemnou záležitostí jak pro zaměstnance, tak taky pro zaměstnavatele.
Obecně pak zákoník práce uvádí, že ke skončení pracovního poměru dojít dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením pracovního poměru nebo zrušením pracovního poměru ve zkušební době.
Dohoda o ukončení pracovního poměru jako nejjednodušší způsob skončení
Není překvapením, že nejlepším způsobem, jak pracovní poměr skončit bez větších komplikací je dohoda o ukončení pracovního poměru mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. I ta však musí splňovat konkrétní náležitosti.
V dohodě nemusí být uveden důvod rozvázání pracovního poměru (pokud však uveden je, musí být uveden zcela přesně), ale vždy musí být uveden den, ke kterému pracovní poměr končí a dohoda musí být samozřejmě sepsána písemně.
Nejste spokojeni se zaměstnancem? Rozlučte se s ním ve zkušební době!
Pokud jste se svým zaměstnancem v pracovní smlouvě sjednal zkušební dobu, jejíž maximální délka může činit tři měsíce a u vedoucích pracovníků šest měsíců, lze pracovní poměr ukončit poměrně jednoduše v této době.
Zrušit pracovní poměr ve zkušební době totiž lze z jakéhokoliv důvodu, případně tento důvod není třeba vůbec uvádět. Stejně jako dohoda však musí být zrušení ve zkušební době učiněno v písemné formě a pracovní poměr v tomto případě končí dnem doručení, případně dnem, který je uveden v této písemnosti.
Výpověď? Není to tak jednoduché!
Zaměstnanec vám výpověď může dát kdykoliv zcela bez důvodu, vy však jako zaměstnavatel můžete dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoně.
Výpověď lze dát jednak z organizačních důvodů (přemístění či zrušení zaměstnavatele, nadbytečnost zaměstnance), jednak ze zdravotních důvodů (zaměstnanec pozbude zdravotní způsobilost) a také v případě porušení povinností zaměstnance.
Výpověď samozřejmě musí být písemná a pracovní poměr končí až uplynutím výpovědní doby, která musí činit alespoň 2 měsíce, kdy tato výpovědní doba začíná běžet první dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Mnohem výhodnější je tak doručit zaměstnanci výpověď ke konci měsíce.
Okamžité zrušení pracovního poměru jako krajní řešení
Poslední možností, jak lze zapříčinit zánik pracovního poměru je jej okamžitě zrušit. To lze však pouze v přísně stanovených důvodech – pokud je zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody delší než 1 rok nebo v souvislosti s prací. Okamžitě zrušit pracovní poměr lze rovněž v případě, že zaměstnanec hrubě porušuje právní předpisy – např. krade tržby.
Na druhou stranu i okamžité zrušení pracovního poměru má své limity a nelze jej učinit z jiného než z výše uvedených důvodů. Zrušit pracovní poměr tzv. „na hodinu“ nelze ani s těhotnou zaměstnankyní nebo zaměstnankyní na mateřské dovolené či zaměstnancem na rodičovské dovolené.
Výše uvedené způsoby jsou jediné způsoby, jak lze ze strany zaměstnance skončit pracovní poměr. Vždy je třeba dodržet podmínky pro dané zrušení, jinak se vystavujete riziku, že bude zrušení pracovního poměru neplatné a vám se tak „vyhazov“ zaměstnance může pořádně prodražit.
Náš tip
Jako zaměstnavatel můžete skončit pracovní poměr čtyřmi způsoby – dohodou, zrušením ve zkušební době, výpovědí a okamžitým zrušením. Jiný způsob zákoník práce nepřipouští! Vždy je také třeba dodržet písemnou formu a mimo dohodu doručit daný úkon zaměstnanci!
V případě, že potřebujete poradit v oblasti pracovního práva, případně pomoci se zrušením pracovního poměru vašich zaměstnanců, neváhejte se na nás obrátit! Jsme tu pro vás.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek