Rádi byste začali podnikat, ale nevíte, jak na to? Kde začít, co vše je nutné zařídit a jaké papírování s úřady vás čeká? Pokud se při výkonu podnikatelské činnosti chcete vyhnout protiprávnímu jednání, je, alespoň v drtivé většině případů, zapotřebí informovat orgány veřejné moci.
Živnost
Živnost je přitom podnikání (soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku) provozované za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Jako taková se týká drtivé většiny podnikatelů, ať již podnikajících jako fyzické osoby (OSVČ) či jako osoby právnické (soukromě právní obchodní společnosti a družstva, veřejnoprávní obce a města). I přesto živnostenský zákon vyjmenovává řadu činností, které mají specifický režim odlišný od živnosti (advokáti, notáři, znalci, zeměměřičtí inženýři a mnohé další).
Druhy živností
Před návštěvou živnostenského úřadu je třeba si ujasnit, jaké živnosti hodláte vykonávat a do jaké kategorie budou spadat. Lze rozlišit
(1) volnou živnost na straně jedné, pro jejíž výkon není potřeba splnit žádné zvláštní podmínky mimo obecných a živnosti
(2) vázané
(3) řemeslné
(4) koncesované, pro které naopak zvláštní podmínky výkonu a v některých případech i povolení naopak existují. Do jaké kategorie vaše činnost bude spadat lze dohledat v přílohách živnostenského zákona.
Volná živnost
Nejjednodušší postup je v případě živnosti volné. Ta je technicky sice pouze jedna, ale při jejím ohlašování je třeba uvést konkrétní provozované obory činnosti. Ohlašovat volnou živnost musí sice i obchodní společnosti, družstva, spolky, přímo podnikající obce/kraje a další subjekty, ale nyní se podíváme na postup v případě podnikatelů hodlajících vystupovat jako osoby samostatně výdělečné činné, podnikající jako jednotlivé fyzické osoby, tedy nikoliv prostřednictvím dalších právnických osob.
Ohlášení volné živnosti
Ohlásit volnou živnost je možné na kterémkoliv živnostenském úřadě. Jak již uvedeno v textu výše, postačí splnit všeobecné podmínky provozování živnosti, kterými je plná svéprávnost (tu většina lidí nabyde dosažením zletilosti) a bezúhonnost (kterou si živnostenský úřad sám ověří v rejstříku trestů). Proces ohlašování probíhá prostřednictvím tzv. jednotného registračního formuláře, který lze vyplnit předem, zaslat úřadu datovou schránkou či poštou, nebo jej vyplnit na úřadě přímo s dotyčným úředníkem.
V rámci jednotného registračního formuláře lze provést rovněž i registraci k dani z příjmu, oznámení zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení, což vám výrazně ušetří čas se samostatnou návštěvou těchto institucí. Pokud byste možnosti provést tato oznámení prostřednictvím jednotného registračního formuláře nevyužili a provedli jen ohlášení volné živnosti živnostenskému úřadu, tak je třeba se k dani z příjmu registrovat do 15 dnů od zahájení výkonu činnosti či přijetí prvního příjmu zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení do osmi dnů.
Na živnostenském úřadu zaplatíte správní poplatek za „ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání“, který v současnosti činí 1000 Kč a to bez ohledu na množství uvedených oborů činnosti v rámci této volné živnosti.
To je většinou vše, co musíte udělat pro započetí legálního výkonu volné živnosti jako samostatně podnikající fyzická osoba. Ačkoliv v konkrétních případech se vás mohou dotknout další povinnosti dle zvláštních právních předpisů dle vámi zvoleného oboru podnikání a vašich konkrétních vlastností. Samozřejmě je pak nutné vést řádně účetnictví, podávat pravidelně daňové přiznání a případně plnit další povinnosti.
Nezapomeňte sledovat veškeré novinky a tipy o podnikání na našem webu Ochranafirmy.cz!
Tip
Ohlásit volnou živnost můžete na kterémkoliv živnostenském úřadě. Správní poplatek za založení volné živnosti je vždy stejný bez ohledu na počet ohlašovaných oborů činnosti volné živnosti.
V případě, že potřebujete pomoct se založením živnosti neváhejte se na nás obrátit a my vám rádi poradíme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek