Zajištění nemovitosti v trestním řízení představuje významný zásah do vlastnických práv, kdy nelze s nemovitostí nakládat ani ji zatížit. Tento krok může být proveden, pokud nemovitost souvisí s trestnou činností, a to i tehdy, když není ve vlastnictví obviněného. Níže se dozvíte, jak zajištění probíhá, jaké jsou jeho důsledky a možnosti obrany.
Co znamená zajištění nemovitosti
Zajištění nemovitosti je jedním ze zajišťovacích úkonů v trestním řízení. Předmětem zajištění může být věc, která může sloužit pro důkazní účely, která je nástrojem nebo výnosem trestné činnosti, nebo která je náhradní hodnotou. Podstatou zajištění nemovitosti je zákaz dispozice se zajištěnou věcí a povinnost katastrálního úřadu neprovádět po dobu trvání zajištění vklad do katastru, který by se takové nemovitosti týkal.
Problematiku zajištění věcí v trestním řízení krom trestního řádu upravuje i zákon o výkonu zajištění majetku a věcí v trestním řízení, který dále zpracovává nakládání se zajištěnými věcmi.
Zajištění je předpokladem pro následné propadnutí nebo zabrání nemovitosti podle trestního zákoníku. Tento institut má poměrně širokou působnost, neboť zákon nevyžaduje, aby byla nemovitost ve vlastnictví obviněného. U nemovitostí se právě díky jejich velké hodnotě často stává, že je věc ve vlastnictví jiné osoby, než té, proti které je vedeno trestní řízení.
Zajištění nemovitosti dle trestního řádu je citelným zásahem do vlastnického práva osoby, která s nemovitostí nemůže nakládat a uplatňovat veškerá práva, která jsou spojena s vlastnickým právem. Zajištěnou nemovitost nelze převést ani zatížit. Právními následky zajištění nemovité věci jsou takové, že právní jednání učiněná osobou, vůči níž směřují zákazy, je neplatné, pokud by bylo v rozporu s těmito zákazy.
K zajištění věci může v trestním řízení dojít, pokud předseda senátu, nebo státní zástupce v přípravném řízení dojde k závěru, že zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že určitá věc je nástrojem nebo výnosem trestné činnosti. V rozhodnutí o zajištění musí rozhodující osoba stanovit zákazy, kterými se musí osoba vlastnící věc řídit. Zvláštností při zajištění nemovitosti je skutečnost, že se rozhodnutí o zajištění nemovitosti musí zaslat i katastrálnímu úřadu, u kterého je zajištěná nemovitost vedena.
Zrušení a omezení zajištění nemovitosti
Zajištění trvá, dokud to vyžaduje jeho účel. Zajištění věci tak může být zrušeno, nebo omezeno v takovém rozsahu, ve kterém již není potřeba. O zrušení rozhoduje předseda senátu, nebo státní zástupce v přípravném řízení.
Osoba, která vlastní věc, která byla zajištěna, může kdykoliv žádat o zrušení nebo omezení zajištění. O takové žádosti musí příslušný orgán bezodkladně rozhodnout. Pokud nebylo žádosti vyhověno, může se oprávněná osoba na příslušný orgán obrátit se stejnou žádostí nejdříve po uplynutí 30 dnů od právní moci rozhodnutí.
V trestním řádu není stanovena žádná nejvyšší přípustná doba, po kterou může trvat zajištění věci, respektive nemovitosti. V případě zajištění majetkové hodnoty v řádu měsíců nebo několika málo let je však nutné zkoumat, zda má rozhodnutí o zajištění věci zákonný podklad, zda bylo vydáno příslušným orgánem a zda není projevem svévole. U mnohaletého zajištění je nutné navíc posuzovat přiměřenost zajištění z pohledu délky jeho trvání.
Předchozí souhlas
S věcí, která je předmětem zajištění lze v rámci výkonu rozhodnutí, veřejné dražby, exekuce nebo insolvenčního řízení nakládat jen po předchozím souhlasu předsedy senátu a v přípravném řízení řízení státního zástupce.
Mezi osoby, které jsou oprávněny podat žádost o udělení souhlasu patří vlastník zajištěné nemovitosti, zástavní věřitel, účastník veřejné dražby, insolvenční správce nebo oprávněný ve věci týkající se výkonu rozhodnutí a exekuce.
Hrozí vám zajištění nemovitosti v trestním řízení a nevíte, jaká jsou vaše práva? Obraťte se na naše zkušené advokáty v oblasti trestního práva!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek