Máte zajímavý podnikatelský nápad a chcete si založit novou firmu, abyste ho mohli realizovat? Řešíte transformaci ze samostatně výdělečné činnosti a přemýšlíte o založení firmy, abyste mohli lépe kontrolovat její fungování, delegovat některé činnosti a omezit možná rizika a dopady na Váš osobní majetek?
Ukážeme Vám, jak na co nejjednodušší založení společnosti s ručením omezeným, abyste na ni mohli začít co nejdříve podnikat.
1. Určení názvu, sídla a předmětu podnikání
Nejdříve je potřeba si zvolit originální jméno firmy. Název by měl být jedinečný a nezaměnitelný s žádnou již existující firmou.
Výhodou je snadné zapamatování a souvislost s činností vaší firmy. Dalším krokem je výběr místa pro sídlo společnosti. Sídlo firmy může být skutečně reálné a adresa může být místem provozovny, nebo se může jednat o tzv. virtuální sídlo firmy.
V neposlední řadě je důležité si určit, čím se bude společnost zabývat a jaká bude dominující činnost podnikání.
TIP 1
Pamatujte také na doménové jméno. Pokud chcete Vaši firmu prezentovat na internetu (v dnešní době téměř samozřejmost) je třeba mít dobře zapamatovatelné internetové stránky. Doména by tedy měla nést název Vaší firmy nebo její zkratku, aby byla snáze zapamatovatelná. Volná doménová jména s koncovkou .cz si můžete ověřit na www.nic.cz.
TIP 2
Nezapomeňte, že některé druhy činností mohou být regulované nebo k jejich provozování může být potřeba splnění určitých podmínek, jako např. požadavek na odpovědného zástupce, praxe v oboru, vzdělání a pod.
2. Nastavení organizace firmy
Ještě před tím, než se pustíte do reálného zakládání firmy, je důležité promyslet její fungování. Kolik bude mít firma společníků, jaká bude mezi společníky spolupráce, jaká budou mít práva a jak se rozdělí povinnosti?
Dle platné legislativy musí mít společnosti s ručením omezeným jednatele, který je zapsaný v obchodním rejstříku. Jednatel je osoba, která za společnost navenek jedná a je zodpovědná za plnění veškerých zákonných povinností za firmu.
Zákon však nedává přesný návod, jak má celá struktura firmy, ale nabízí několik variant, které je možné si přizpůsobit. Vždy se snažte zvolit si takový model, který Vám bude vyhovovat a nebude do cesty za úspěšným podnikáním klást zbytečné překážky. Stanovení organizace a struktury firmy je samozřejmě důležité konzultovat a řešit se všemi důležitými osobami, které se budou výrazněji podílet na chodu firmy, aby se předešlo možným problémům, kdy si některá z osob své povinnosti neplní.
TIP 3
Společnost s ručením omezením může mít více jednatelů, minimálně však alespoň jednoho. V případě více jednatelů ve firmě pak můžete předem určit, kdy bude stačit podpis jednoho jednatele a kdy bude naopak potřeba jednatelů více. Tímto způsobem je možné zabránit neuváženým právním úkonům některého z jednatelů zavazujících firmu, např. v rámci úvěrování firmy a podobně.
3. Zmocnění advokáta k založení společnosti
Až budete mít připraven plán a základní strukturu fungování firmy, přichází na řadu samotné vyřízení právních záležitostí pro založení firmy, které si můžete vyřídit buď sami a nebo můžete zmocnit advokáta k založení společnosti. Pokud chcete mít vše bez starostí a komplikací, je lepší zvolit založení firmy advokátem. Budete mít jistotu, že je vše provedeno správně podle aktuálně platných právních norem.
Advokát se postará o všechny důležité záležitosti, jako je pořízení notářského zápisu, oprávnění k podnikání, otevření účtu pro vložení kapitálu, podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku nebo jiné záležitosti.
TIP 4
V současnosti je založení firmy zpravidla rychlejší než dříve, a to díky pravomoci notářů, kteří mohou firmy zapisovat přímo do obchodního rejstříku.
4. Vzdání se práva na odvolání
Společnost může být do obchodního rejstříku zapsána i rychleji, než při běžném postupu. K tomu je však zapotřebí vzdát se práva na odvolání proti usnesení soudu.
Tím pádem nebude běžet lhůta pro podání odvolání proti založení firmy.Výhodou je, že se budete moci téměř okamžitě pustit do samotného podnikání bez čekání na uplynutí dané lhůty na odvolání.
TIP 5
Pokud Vám se založením společnosti pomáhá advokát, tento se v rámci zplnomocnění může vzdát práva na odvolání za Vás a vše vyřídí přímo na rejstříkovém soudě, takže nebudete mít další starost.
5. Předání dokumentace společníkům, start podnikání
Posledním krokem po zapsání společnosti do obchodního rejstříku, je zapojení společníků. Každý z nich by měl obdržet příslušnou část dokumentů, které se váží ke vzniku firmy. Firma tak může začít podnikat a uzavírat smlouvy s dodavateli i klienty.
Chcete pomoc se založením firmy a právními záležitostmi do startu Vašeho podnikání?
Pokud hledáte spolehlivého partnera, který Vám zajistí kvalitní servis a založí Vám firmu od A do Z, jsme tu pro Vás!
Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.
Kompletní nabídku služeb naší advokátní kanceláře, které poskytujeme firmám, naleznete zde.