Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti? Díl 1.

problémy s koupí nemovitosti

V době extrémně levných hypoték, kdy jsou úrokové sazby na minimu, se mnoho lidí nechává zlákat k “zaručené” investici do nemovitosti. Je ale investice do nemovitosti opravdu tak zaručená a snadná?

Vložení nemalých finančních prostředků do koupě nemovitosti s sebou samozřejmě přináší i určitá rizika. Pomineme-li investiční riziko kupujícího, kdy nemovitost nekoupí za úplně nejvýhodnější cenu nebo i riziko budoucího propadu cen na realitním trhu, je koupě nemovitosti spojena s mnohými právními riziky, které je třeba dostatečně ošetřit, aby kupující o investované peníze nepřišel. A jaká rizika je třeba dát si pozor? Zde uvádíme výčet některých z nich:

Dluhy na energiích po prodávajícím

Pokud kupujete nemovitost, je vždy důležité si prověřit, jestli Vám prodávající nebo jiná osoba, která nemovitost využívala, nenechala nechtěný dar v podobě dluhu na energiích a službách. V případě dluhů za nezaplacené služby jako jsou elektřina, plyn, voda apod. totiž může nastat pro kupujícího problém, protože poskytovatelé těchto služeb se často zdráhají převést na nového oprávněného vlastníka nebo je znovu odmítají zapojit. Tímto postupem se snaží docílit toho, aby nový vlastník nemovitosti dluh zaplatil, protože jinak ji samozřejmě nebude moci plnohodnotně využívat. Pro kupujícího to pak znamená další nenadálé výdaje i v řádu desítek tisíc navíc.

Před koupí nemovitosti je tedy potřeba si prověřit, jestli na energiích nevázne dluh. Když kupujete rodinný dům, většinou postačí zjistit tuto informaci u jednotlivých poskytovatelů energií, ale pokud kupujete bytovou nebo nebytovou jednotku je nutné obrátit se i na společenství vlastníků jednotek nebo na bytové družstvo, které vykonává správu jednotek v domě a řeší rozúčtování služeb (např. odvoz odpadu, fond oprav apod.). Může se totiž stát, že prodávající zanechal dluh třeba právě společenství vlastníků jednotek a Vám tím může způsobit zbytečné komplikace.

Naše nemovitostní a další tipy si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Zablokování převodu nemovitosti z kvůli dluhům prodávajícího

Kupujete nemovitost a zaplatili jste určitou část kupní ceny předem? No a co když nastane situace, že se po uzavření kupní smlouvy a jejím vložení na katastr nemovitostí na Vás nemovitost nepřevede a napadají na ní dluhy?

Mnoho osob, které řeší dluhy a vlastní nemovitost, se v určité chvíli mohou rozhodnout k jejímu prodeji, aby dluhy vyřešili. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale pouze pokud máte patřičně ošetřenu úhradu finančních prostředků! Může totiž nastat situace, kdy jste již zaplatili nemalé peníze za rezervační poplatek nebo zálohu kupní ceny, ale kupní smlouvu jste ještě nestihli podat do katastru nemovitostí, a pokud má prodávající nějaké dluhy, které jsou již v takové fázi vymáhání, kdy exekutor může postihnout majetek dlužníka, s velkou pravděpodobností Vám může zablokovat celý prodej nemovitosti a Vy se k již zaplaceným penězům nemusíte vůbec dostat nebo jen velmi obtížně. V případě, že exekutor podá na katastr nemovitostí nařízení exekuce k Vámi kupované nemovitosti, není v tuto chvíli možné nemovitost převést do doby, než bude exekuce pravomocně ukončena.

Důležité pro kupujícího tedy je, aby si velmi důkladně prověřil majetkovou situaci prodávajícího, a aby se do podobné situace vůbec nedostal, je velmi dobré využít některého druhu úschovy peněz (advokátní úschova, notářská úschova, bankovní úschova), ze které jsou peníze prodávajícímu uvolněny např. až po převodu vlastnického práva na katastru nemovitostí.


Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti? Díl 1.

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!