Otcovství

Jedná se o vztah otce k dítěti. Otec se v ideálním případě podílí spolu s matkou jak na materiálním zabezpečení, tak na výživě a výchově dítěte. Určení otce dítěte je trošku složitější než určení matky. Matka je žena, která dítě porodila. Zato otcovství se určuje podle vyvratitelných domněnek. Tyto domněnky platí v případě, že nejsou vyvráceny. V českém právu rozlišujeme celkem tři domněnky otcovství, které jsou určovány podle předem daného pořadí.

První domněnka určení otcovství nám říká, že otcem dítěte je manžel matky. A to i v případě, že se dítě narodí do třístého dne po zániku manželství.

Druhá domněnka přichází v úvahu, pokud je první domněnka vyloučena. Druhá domněnka spočívá v tom, že muž, který se k otcovství přihlásí a jehož prohlášení matka potvrdí, je zapsán do matričního listu jako otec dítěte.

Třetí domněnka určení otcovství je založena na rozhodnutí soudu. Dítě je v tomto případě vždy zastoupeno kolizním opatrovníkem, kterého ustanoví soud. Za otce dítěte by měl být v tomto případě považován muž, který s matkou dítěte souložil v rozhodné době, od 160 do 300 dní. V tomto případě nesmí být otcovství vyloučeno závažnými okolnostmi jako je například neplodnost.

Určování otcovství a jeho popírání je náročný proces, při kterém je dobré nechat se zastoupit právníkem, který Vám pomůže se všemi potřebnými náležitostmi a který se postará o to, aby byl případ vyřešen v co nejkratší době.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!