Pohledávka

Pohledávka je právo věřitele požadovat po dlužníkovi plnění vyplývající z určitého závazku (tím může být např. smlouva). Formu pohledávky můžeme rozdělit na peněžitou a nepeněžitou. Splatnost pohledávky je zpravidla určena smlouvou a při splatnosti pohledávky má věřitel právo po dlužníkovi požadovat vyrovnání závazku. V případě, že dlužník nesplní pohledávku řádně a včas, může věřitel přistoupit k případnému vymáhání pohledávky.

Pohledávka může i zaniknout, nejčastěji se tak děje v momentě, kdy dojde k jejímu splacení věřiteli. K jejímu splacení může dojít na základě uhrazení jednorázového či uhrazení v jednotlivých splátkách.

Pohledávky můžeme dělit také dle data splatnosti, a to na pohledávky krátkodobé a pohledávky dlouhodobé.

Pohledávky krátkodobé jsou pohledávky, jejichž splatnost je kratší než 1 rok a pohledávky dlouhodobé jsou ty, jejichž splatnost je delší jak 1 rok. V rámci evidence pohledávek se uvádějí údaje o dlužníkovi, důvodu pohledávky, výše pohledávky a úhrady spolu s časovými údaji. Podklady sloužící k záznamům vypisovaným do evidence jsou především faktury, smlouvy a výpisy z peněžních ústavů o došlých úhradách.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!