Je sice sporné, zda je podmíněné odsouzení samostatným druhem sankce, nebo nikoliv, ale jeho podstata je jednoznačná. Spočívá přitom v tom, že soud vynese odsuzující rozsudek, v němž uloží trest odnětí svobody, ale jeho výkon odloží s podmínkou toho, že se během tzv. zkušební doby bude odsouzený chovat řádně a vyhoví stanoveným podmínkám.
Kdy může soud uložit podmíněný trest odnětí svobody? Za předpokladu, že trest odnětí svobody, který má být podmíněně odložen, nepřevyšuje tři roky a vzhledem k osobě a poměrům pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, v němž žije, pracuje a okolnostem případu, má soud důvodně za to, že k působení na pachatele, aby vedl řádný život, není třeba jeho výkonu.
Jak dlouhá může být zkušební doba? Zkušební dobu je možné stanovit v rozmezí jednoho roku až pěti let. Výslovně to sice stanoveno není, ale zpravidla se stanovuje v celých měsících a počíná běžet právní mocí rozsudku.
Co vše musí odsouzený ve zkušební době dělat? Tak především se nedopustit dalšího trestného činu či nepokračovat v páchání trestné činnosti. Vedle toho mu mohou být uloženy další přiměřené povinnosti směřující k tomu, aby pachatel vedl řádný život. Soud může uložit např. podrobení se léčení závislosti na návykových látkách, podrobit se programům psychologického poradenství, zdržet se hazardních her, zdržet se požívání alkoholických nápojů, uhradit dlužnou částku atd.
Nejdřív si zavolám pro bližší informace na 601 303 666.