Další vlny EET a co bylo schváleno? Koho se budou týkat? Kdy se na ně máme připravit?

Zavádění elektronické evidence tržeb bylo rozděleno do čtyři fází. Původním plánem bylo, aby se povinnost evidovat tržby rozšířila na všechny podnikatelské subjekty v horizontu jednoho a půl roku. Zjednodušeně, v současnosti ale však platí jen pro restaurace a hotely (od prosince 2016) a pro velkoobchod s maloobchodem (od března 2017). Třetí fáze týkající se např. svobodných povolání, dopravy a zemědělství a čtvrtá fáze zaměřená na vybraná řemesla zatím dosud mj. kvůli zrušené části zákona Ústavním soudem v účinnost nevstoupila. Jelikož ale Parlament poté, co Poslanecká sněmovna přehlasovala 13. 9. 2019 senátní veto, novelu zákona schválil, je nutné se pomalu začít na další vlny zapojených podnikatelů a změny zákona začít připravovat.

Nový zvláštní režim EET

Vedle evidence tržeb běžným způsobem, který je využívaný tehdy, není-li zákonem stanovena jiná možnost a existující evidence ve zjednodušeném režimu (jakási off-line evidence bez připojení k internetu), bude možné využít i nový zvláštní režim. Principem zvláštního režimu je, že tržby nebudou evidovány elektronicky, ale prostřednictvím papírového bloku účtenek. Jedná se ale jen o pevně cílenou výjimku z evidence tržeb mající za cíl předcházet odcházení zejména starších praktických lékařů z praxe. Pro evidování tržeb ve zvláštním režimu musí být poplatník neplátcem daně z přidané hodnoty, nemít více jak dva zaměstnance a výše jeho příjmu nesmí přesáhnout za 12 bezprostředně předcházejících měsíců 600 tisíc korun.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Snížené DPH na pivo!

Nově bude poplatník na účtence uvádět své daňové identifikační číslo jen, pokud není jeho kmenová část tvořena rodným číslem. Doprovodnou novelizací prochází zákon o dani z přidané hodnoty, kdy se např. sníží DPH na elektronické knihy, audioknihy či točené pivo. Povinnost evidence tržeb se bude vztahovat pouze na tržby uskutečněné na území České republiky.

Kdy začne platit EET pro 3. a 4. fázi?

Ohledně zavedení „dalších vln“ elektronické evidence, zákon účinnost fixním datem nestanovuje. Ta je navázána na to, kdy zákon vstoupí v platnost. Zákony vstupují v platnost okamžikem publikace, která probíhá bezprostředně poté, co je podepíše prezident republiky. Jelikož zákon byl prezidentu republiky, poté co úspěšně prošel Parlamentem, k podpisu doručen 18. 9. 2019, dá se začátek třetí a čtvrté fáze, které se mají začít evidovat společně, očekávat v dubnu či květnu 2020.

Potřebujete pomoci se záležitostmi, které se týkají EET nebo řešíte problém s Finanční správou či finančním úřadem? Obraťte se na naši kancelář!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Další vlny EET a co bylo schváleno? Koho se budou týkat? Kdy se na ně máme připravit?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!