fbpx

Jak si zajistit dožití v nemovitosti, když ji darujete příbuzným?

Jak si zajistit dožití v nemovitosti, když ji darujete příbuzným?

Každý člověk se v určité etapě svého života zamýšlí, co s majetkem, který za svého života nabyl. Někteří se rozhodnou určitou část darovat svým příbuzným ještě během svého života. A není neobvyklé, že takovou věcí je i nemovitost. Zde však může vyvstat otázka, co kdyby…

Jak je možné se chránit?

Dárce, tedy původní vlastník nemovitosti, může darovací smlouvu (která pro nemovitost vyžaduje písemnou formu) rozšířit o zřízení služebnosti, nebo o výměnek, pro sebe, či další osoby. Taková osoba pak, proti své vůli, nemůže být z nemovitosti vystěhována.

Zřízení služebnosti v darovací smlouvě

Zřízením služebnosti dožití si dárce zajišťuje možnost nemovitost užívat, jako by byla jeho vlastní, a to až do své smrti. Nový vlastník nemovitosti musí dárci umožnit užívat nemovitost bez překážek, avšak ani dárce nesmí vlastníkovi znemožňovat určitý dohled nad nemovitostí.

Co se nákladů spojených s nemovitostí týče, pokud by nebylo ujednáno něco jiného, novému vlastníku vzniká povinnost hradit náklady za opravy, nutné úpravy výraznějšího rázu, či rekonstrukci.

Zřízení výměnku v darovací smlouvě

Výměnek se v mnohém podobá výše rozebírané služebnosti, existuje tu však jeden podstatný rozdíl. Zatímco u služebnosti musí nový vlastník jen umožnit užívání nemovitosti, u výměnku se, vedle toho, zavazuje i k poskytnutí určité péče a zaopatření. Takové ujednání může mít mnoho podob. Od přislíbení dopravování k lékaři, nákupů léků či potravin, až po úhradu energií.

Je možné následně dar odvolat?

Zákon počítá s dvěma případy, kdy je dar možné odvolat. Takovým důvodem může být, když dárce upadne do hmotné nouze. Taková nouze však musí dárce ohrožovat na samotném důstojném přežití, kdy nemá na nutnou výživu.

Druhým důvodem je pak odvolání daru pro nevděk. I zde se ovšem počítá s vážnějšími okolnostmi, například s úmyslným ublížením ze strany obdarovaného, či jeho hrubou nedbalostí. Takovým důvodem tedy v zásadě nebude rodinná hádka, ale například neposkytnutí pomoci při vážnější nemoci.

Potřebujete pomoc s přípravou darovací smlouvy? Kontaktujte nás!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Jak si zajistit dožití v nemovitosti, když ji darujete příbuzným?

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!