Dostali jste nápad, udělali jste z něj podnikatelský záměr a chcete rozjet své podnikání? Nezapomínejte na právní stránku věci! Právně ošetřit založení startupu je stejně důležité, jako aspekty ekonomické nebo personální. Je tomu tak zejména proto, že právní poměry mezi osobami vznikají hned na začátku, při prvním právním jednání, zvláště pokud probíhá za účasti většího počtu lidí. Čím dříve začnete myslet na právní ochranu, tím menší riziko Vám může vzniknout.
Vybíráme právní formu pro startup
Nejdůležitější je určení právní formy pro Vaše podnikání. Každá z forem má určité výhody a nevýhody. Podnikat lze jako fyzická osoba, což je administrativně méně náročné. Pro startup je však mnohem vhodnější podnikání jako kapitálová společnost (s.r.o. nebo a.s.). Její výhody můžete ocenit hned v několika případech. Jedním z takových případů je financování. Při zakládání kapitálové společnosti je možné zvolit si výši základního kapitálu prakticky bez omezení. Pouze u akciové společnosti je dána minimální výše základního kapitálu dva miliony korun. Také pro případ hledání investorů je forma kapitálové společnosti tou nejvhodnější. Investování do kapitálové společnosti je transparentní, navíc finanční prostředky získává společnost přímo, nikoliv jednotlivé fyzické osoby. Investor rovněž může získat majetkový podíl na startupu. Veškeré vklady, které jsou v začátku podnikání vynaloženy, se stávají majetkem společnosti a zvyšují tak její hodnotu. Forma kapitálové společnosti bude jistě vhodná rovněž pro zahraniční expanzi. Získávání investic a podnikání v zahraničí by bylo pro podnikající fyzickou osobu velmi obtížné, možná dokonce prakticky nemožné.
Personální otázky a nastavení vztahů mezi společníky
Druhou stránkou založení startupu jsou personální otázky. Na projektu se většinou podílí více lidí a právě vztahy mezi nimi musí být přesně stanoveny. Jako nejvhodnější řešení se zde opět nabízí použití formy kapitálové společnosti. Základní vztahy mezi společníky jsou upraveny zakladatelským právním jednáním, kterým může být buď zakladatelská listina, pokud společnost zakládá jeden člověk, anebo společenská smlouva, popřípadě stanovy, je-li společníků více. Jelikož zakladatelské právní jednání musí mít formu veřejné listiny, tzn. notářského zápisu, a také se povinně zveřejňuje ve sbírce listin, je lepší upravit v něm pouze obecné otázky a základní náležitosti týkající se společnosti.
Každá změna dokumentu totiž vyžaduje návštěvu notáře, což samozřejmě stojí čas i peníze. Rovněž by některým společníkům nemuselo vyhovovat to, že informace o vnitřním uspořádání vztahů mezi společníky jsou veřejně přístupné. Z toho důvodu je možné nastavit vnitřní vztahy ve společnosti v tzv. smlouvě mezi společníky (shareholders agreement, SHA). Její výhodou je neveřejnost a flexibilita její změny. Zároveň si vztahy mezi společníky při zakládání startupu můžete upravit podle svého. Rozhodně se však vyplatí nechat si smluvní dokumentaci vyhotovit odborníkem, zejména tedy advokátem. Předejdete tím například výskytu nejasných nebo neplatných smluvních ujednání, které by v budoucnu mohly způsobit při podnikání nemalé potíže.
Nezapomeňte na ochranu práv duševního vlastnictví!
Při vzniku startupu, který pracuje již s určitým hotovým produktem, nezapomínejte na ochranu práv duševního vlastnictví. Předejdete tak tomu, aby Váš nápad někdo napodobil a vydával za svůj. Svůj vynález si můžete patentovat, stejně jako ochránit celý startup pomocí ochranné známky. Ochránit můžete ale také například svoji internetovou doménu. Ochrana práv duševního vlastnictví je velmi důležitá a posílí Vaši pozici v případě sporu o nekalosoutěžním jednání konkurence.
Dejte si pozor na povinnost zápisu do evidence skutečných majitelů právnických osob!
Chcete pomoci s Vaším startupem? Naši právníci a konzultanti Vám rádi pomohou!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek