Kdy začít vymáhat výživné?

Děti mají právo mít se dobře

Každé dítě má právo na stejnou životní úroveň, jako jeho rodiče. Na základě toho mají rodiče vůči dítěti vyživovací povinnost. Za situace, kdy rodiče vychovávají dítě společně, nevznikají problémy, protože se na jeho výživě podílí oba dva. Když ale dojde k rozvodu manželství, stanoví soud povinnost platit výživné tomu z rodičů, kterému není dítě svěřeno do péče. Je důležité si uvědomit, že výživné náleží dítěti samotnému, nikoli druhému z rodičů, který o dítě pečuje. Proto právě dítě má nárok vymáhat výživné. Pokud je nezletilé, zastupuje jej v soudním řízení zákonný zástupce, tedy rodič.

Proti nezaplacenému výživnému je třeba se bránit!

Pokud rodič, který má povinnost platit výživné, svoji povinnost neplní, musíte se začít bránit. Jednu nezaplacenou splátku lze možná po patřičné omluvě tolerovat, pokud by však placení výživného začalo být sporadické nebo přestalo úplně, je nutné situaci neprodleně řešit. Nejprve to zkuste po dobrém. Můžete začít kdykoliv, ale optimálně po třech nezaplacených částkách pošlete dlužnému rodiči dopis, v němž jej vyzvete, aby zaplatil, co dluží. V dopise můžete rodiči pohrozit, že čtyři nezaplacené částky jsou již trestným činem zanedbání povinné výživy, a že Vy nebudete váhat s podáním trestního oznámení. Je důležité učinit tento projev písemnou a následně dobře doložitelnou formou, tedy například dopisem s doručenkou nebo emailem. V případném trestním řízení takový dopis může sloužit jako listinný důkaz.

Vyhledejte advokáta, který Vám poradí!

Následně je již vhodné vyhledat advokáta, který Vám poradí, jak postupovat dále nebo učiní příslušné kroky za Vás. Jedna z užitečných variant je zajít na policii a podat trestní oznámení. Pokud totiž někdo neplní vyživovací povinnost po dobu delší než čtyři měsíce, dopustí se trestného činu zanedbání povinné výživy, za který je možno uložit trest odnětí svobody až na jeden rok. Pokud by se plnění vyživovací povinnosti úmyslně vyhýbal, hrozí mu až roky dva. Vaším cílem zřejmě nebude uvrhnout druhého rodiče svého dítěte do vězení, ale i samotné zahájení trestního stíhání může být velkým postrachem a rodič dlužné výživné uhradí.

Naše tipy z rodinného práva a dalších oblastí si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Často se stává, že policie neplacení výživného velmi bagatelizuje a oznamovatele nevyslechne a pošle domů. Vy se však nesmíte nechat odbýt a trvat si na svém. Pokud si nejste jistí, jak postupovat, požádejte o doprovod advokáta. Když na policii přijdete s advokátem, policisté si určitě netroufnou poslat Vás jen tak domů.

Advokát Vám pomůže i se samotným vymáháním dluhu

Současně také začněte s vymáháním výživného soukromoprávní cestou prostřednictvím soudního exekutora. Můžete využít služeb advokáta, který se o vše potřebné postará a připraví Vám exekuční návrh. Jako exekuční titul pro exekuční řízení bude sloužit pravomocné rozhodnutí soudu o stanovení výše výživného. Jaká je aktuální výše dlužného výživného doložíte soudu v tabulce. Nemusíte nijak prokazovat, že k zaplacení výživného skutečně nedošlo. Důkazní břemeno v tomto případě nese dlužník, který by musel prokázat, že výživné zaplatil. Vymáhání výživného je specifické v tom, že se považuje za přednostní pohledávku, a proto bude vždy primárně uspokojováno právě výživné.

A co dělat, když chcete zvýšit nebo snížit výživné? Poradíme vám ve videu.

Potřebujete pomoc s vymáháním výživného? Naši právníci Vám rádi pomohou!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Kdy začít vymáhat výživné?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!