Drtivá většina manželství, která jsou v České republice uzavíraná, jsou uzavřena platně a manželé se tak (většinou) mohou těšit společnému životu v tomto svazku. Přesto však může nastat situace, kdy manželství není uzavřeno platně, případně není uzavřeno vůbec. Pojďme se v dnešním článku podívat na tyto případy.
Platnost manželství je nezbytná
Možná se ptáte, proč je třeba tyto situace řešit a jaký praktický dopad může mít neplatnost, respektive zdánlivost manželství. Tak například, pokud bude uzavřeno zdánlivé manželství, práva a povinnosti, která z manželství vyplývají, vůbec nevzniknou. Nevznikají tedy práva, která se týkají například výživného mezi manželi nebo například vůbec nemusí vzniknout společné jmění manželů, které je stále v mnoha manželstvím základem hospodaření rodiny.
Uzavření manželství
Manželství jako takové vzniká svobodným souhlasným projevem muže a ženy při sňatečném obřadu, při kterém tyto dvě osoby osobně projeví vůli vstoupit do manželství, a to před orgánem veřejné moci v přítomnosti matrikáře. Podmínkami jsou svéprávnost a zletilost, avšak soud může v odůvodněných případech povolit uzavřít manželství i osobě mezi 16 až 18 lety. Manželství však nemůže být uzavřeno mezi předky, potomky, ani sourozenci a rovněž nelze uzavřít manželství s osobou, která již v manželství je a toto manželství nebylo dosud rozvedeno, a to i v zahraničí.
Neplatné manželství právně existuje!
Neplatné manželství je považováno za platné do doby prohlášení neplatnosti. Práva a povinnosti manželů tak „uzavřením“ manželství vzniknou, následně však prohlášením neplatnosti zaniknou. V takovém případě je třeba vyřešit majetkové poměry, případně poměry k nezletilým dětem.
Důvodem pro prohlášení neplatnosti manželství je existence výše zmíněné překážky, případně i skutečnost, že projev vůle jednoho z manželů byl učiněn pod fyzický nebo psychickým nátlakem nebo došlo k omylu o totožnosti snoubence (např. v případě dvou stejně vypadajících dvojčat) nebo omyl v povaze sňatečného právního jednání (např. obřad v jazyce, kterému ani jeden ze snoubenců nerozumí).
Zdánlivé manželství nikdy nebylo
Největším rozdílem mezi zdánlivostí a neplatností manželství spočívá v tom, že zdánlivé manželství nevzniká a nevyvolává žádné právní následky.
Zdánlivost takového manželství prohlásí soud bez návrhu, jakmile se o něm dozví. O zdánlivém manželství můžeme hovořit např. v případě, že by manželství chtěli uzavřít dvě osoby stejného pohlaví nebo by šlo o uzavření sňatku v rámci vtipu nebo divadelní hry, ačkoliv by jinak byly splněny veškeré předpoklady pro uzavření manželství.
I v tomto případě však musí dojít k vypořádání majetku, avšak nelze zde hovořit o společném jmění manželů, které nikdy nevzniklo.
Hlavní rozdíl je tak zcela zřejmý – buď k uzavření manželství dojde a následně dojde k jeho zneplatnění (neplatnost), anebo k uzavření vůbec nikdy nedojde (zdánlivost). Ačkoliv naprostá většina sňatků je uzavřena platně a dle zákona, nelze vyloučit, že mohou nastat komplikace, které by měly za následek jednu z výše uvedených vad, a tím pádem i velký vliv na vaše práva a povinnosti.
Pokud potřebujete pomoci s jakoukoliv záležitostí týkající se manželství, případně jiného problému v rámci rodinného práva, neváhejte se na nás obrátit!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek